Korpus Narodowy złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar Rzezi wołyńskiej

Przedstawiciele ukraińskiego Korpusu Narodowego oraz Instytutu im. Romana Rybarskiego złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar Rzezi wołyńskiej, w rocznicę najbardziej krwawych wydarzeń na dawnych terenach Rzeczpospolitej. Nacjonaliści wezwali jednocześnie do wyciągnięcia wniosków z tragicznych wydarzeń i wybrania drogi dialogu oraz zrozumienia, choć Ukraińska Powstańcza Armia na zawsze pozostanie dla nich bohaterską formacją.

Działacze Korpusu Narodowego, miesięcznika internetowego „Szturm” oraz Instytutu im. Romana Rybarskiego zjawili się wczoraj pod pomnikiem znajdującym się na Skwerze Wołyńskim w Warszawie, aby złożyć kwiaty w hołdzie ofiarom Rzezi wołyńskiej dokonanej w latach 1943-1944 przez Ukraińską Armię Powstańczą (UPA).

Ukraińscy nacjonaliści podkreślają, że hołd ofiarom UPA jest ich kolejnym krokiem w kierunku przyszłości, dokonanym przy pomocy realnych czynów, a nie odmawiania jakiejkolwiek próby dialogu w dwustronnych relacjach dotyczących wydarzeń historycznych. Dodatkowo prawdziwymi zwolennikami polsko-ukraińskiego podjednania są właśnie osoby niezainteresowane jedynie budowaniem kapitału politycznego na tragicznych wydarzeniach na Wołyniu.

Jednocześnie działacze politycznego skrzydła Pułku „Azow” twierdzą, iż ustalenie kto miał rację w czasie II wojny światowej jest mało realne, stąd UPA zawsze będzie dla Ukraińców formacją bohaterską, a dla Polaków zbrodniczą. Ukraińscy nacjonaliści uważają więc, że nie można powielać błędów poprzedników i skupiać się na historycznym sporze.

Źródło: Korpus Narodowy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s