Rozłamowcy z Partii Finów tworzą nowe ugrupowanie

„Błękitna Przyszłość” to nowa nazwa ugrupowania, które chcą tworzyć byli działacze nacjonalistycznej Partii Finów po rozłamie w jej strukturach. W połowie czerwca grupa parlamentarzystów i ministrów w koalicyjnym rządzie odeszła z Partii Finów po tym, jak wybory na przewodniczącego wygrał europarlamentarzysta znany ze swoich radykalnych poglądów.

Liderem nowego ugrupowania ma zostać Sampo Tehro, który w czerwcu przegrał wybory na przewodniczącego Partii Finów (Perussuomalaiset, PS), a od maja bieżącego roku sprawuje funkcje ministra kultury, sportu i spraw europejskich. Nowa partia ma przyjąć nazwę „Błękitnej Przyszłości”, choć rozłamowcy od czasu odejścia z PS tworzyli klub parlamentarny „Nowej Alternatywy”.

Tehro podkreśla, że jego partia będzie miała pozytywny program dla mieszkańców Finlandii, dlatego ma on się opierać na poszanowaniu godności każdego człowieka i będzie skierowany do całego narodu, a nie jedynie do grup zawodowych lub organizacji przedsiębiorców. Szef resortu kultury, sportu i spraw europejskich podkreślił, iż jest zasmucony rozłamem w PS, ale chce zachować poprawne stosunki ze swoją dawną partią.

Rozłam w ugrupowaniu założonym przez Timo Soiniego ma związek z wyborami na funkcję nowego przewodniczącego PS, po tym jak Soini zrezygnował z kierowania partią i złożył funkcję wicepremiera fińskiego rządu, pozostając jednak ministrem spraw zagranicznych. Tehro przegrał w nich z europosłem Jussim Halla-aho, który znany jest ze swoich radykalnych poglądów na kwestie Unii Europejskiej oraz imigracji. Z tego powodu dalszą współpracę z PS wykluczyły centrowe i konserwatywne ugrupowania tworzące rząd Juhy Sipili.

Klub parlamentarny „Błękitnej Przyszłości” tworzy obecnie dziewiętnastu deputowanych, w tym pięciu ministrów. W klubie PS pozostało natomiast siedemnastu parlamentarzystów.

Źródło: Yle.fi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s