Jobbik oddał hołd ofiarom rzezi na Wołyniu

Jobbik wydał oświadczenie związane z kolejną rocznicą kulminacji Rzezi wołyńskiej dokonanej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińską Powstańczą Armię. Węgierscy nacjonaliści podkreślili w nim, że są zobowiązani do informowania społeczeństwa o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej.

W oświadczeniu Jobbik składa hołd pamięci niewinnych Polaków pomordowanych 74 lata temu przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA), która dokonała wówczas ataku na ponad sto polskich wsi na obszarze zwanym obecnie Ukrainą Zachodnią, a dawniej należącym do Polski. Nacjonaliści zauważają przy tym, iż w trakcie rządów komunistycznych nie obchodzono rocznicy rzezi oraz nie można było mówić o działalności polskiej samoobrony.

Jobbik przypomina również, że z raportów polskich organizacji podziemnych wynika, iż węgierscy żołnierze oferowali polskiej społeczności obronę przed atakami UPA, co jest dowodem na wieczny charakter polsko-węgierskiej przyjaźni. Z tego powodu ugrupowanie zobowiązało się do informowania węgierskiego społeczeństwa o wydarzeniach znanych jako „Krwawa niedziela” na Wołyniu, aby oddać hołd ofiarom i służyć historycznej sprawiedliwości.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s