Brytyjscy nacjonaliści o wyborach parlamentarnych

Brytyjska Partia Narodowa tradycyjnie nie dała sobie rady z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, dlatego w nowej kadencji w ławach Izby Gmin nie zasiądzie żaden z jej działaczy. Ugrupowanie wystawiło jednak dziesięciu kandydatów, aby propagować w kampanii swoje spojrzenie na brytyjską politykę.

Brytyjscy nacjonaliści nie ukrywają, że ich start w ubiegłotygodniowych wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii był dużym zaskoczeniem dla działaczy i sympatyków ich partii. Kilka tygodni wcześniej Brytyjska Partia Narodowa (British National Party, BNP) brała bowiem udział w wyborach lokalnych, gdzie w niektórych okręgach jej kandydaci otrzymali blisko jedną trzecią wszystkich oddanych głosów.

Ugrupowanie postanowiło jednak wziąć udział w ogólnokrajowym głosowaniu, choć system jednomandatowych okręgów wyborczych faworyzuje przede wszystkim partie establishmentu, ponieważ mogą one korzystać ze swoich rozbudowanych struktur partyjnych, medialnej machiny propagandowej, telewizyjnych występów oraz ogromnych środków finansowych. Nierealistyczne oczekiwania i złe zarządzanie finansami jest natomiast niezwykle groźne dla małych partii działających na scenie politycznej Wielkiej Brytanii.

Nacjonaliści mając w tej kwestii wieloletnie doświadczenie stawiają więc sprawę bardzo ostrożnie, dlatego w swojej kampanii skupiali się przede wszystkim na promocji w Internecie i mediach społecznościowych. Ogółem w wyborach wystartowało dziesięciu kandydatów BNP i podwoili oni swoje wyniki w stosunku do głosowania sprzed dwóch lat. W sumie otrzymali oni 4642 głosów przy 1667 głosach dla ośmiu partyjnych działaczy przed dwoma laty.

BNP zauważa przy tym, że do parlamentu nie dostała się też eurosceptyczna, liberalna Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), założona przez charyzmatycznego europosła Nigela Farage’a. UKIP mocno nadwyrężyła swoje finanse i jednocześnie nie uzyskała żadnego mandatu, natomiast BNP podwoiło liczbę głosów w okręgach w których działacze niepodległościowców nie stanęli do wyborczej walki.

Źródło: BNP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s