119 kandydatów Frontu Narodowego w drugiej turze wyborów

W niedzielnych wyborach parlamentarnych we Francji ponad 13 procent głosujących poparło kandydatów Frontu Narodowego. Ostatecznie do drugiej tury wyborów w systemie jednomandatowych okręgów wyborczych dostało się 119 przedstawicieli narodowców, którzy już za pięć dni zmierzą się głównie z przedstawicielami ruchu liberalnego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Jednomandatowe okręgi wyborcze we Francji obowiązują od połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a twórcy tego systemu nie ukrywali wówczas, że ich celem jest osłabienie szans Frontu Narodowego w wyborach parlamentarnych. Sukces partii w głosowaniu z 1986 roku spowodował dodatkowo, iż dwa lata później wprowadzono instytucję drugiej tury, w której spotykają się dwaj kandydaci z największym poparciem w pierwszej rundzie, o ile nikomu za pierwszym razem nie uda się pokonać progu 50 proc.

W pierwszej turze tegorocznych wyborów parlamentarnych narodowcy otrzymali ogółem 2 990 592 głosów, czyli 13,2 proc. wszystkich oddanych, co jednak nie przełożyło się na wygraną kandydata Frontu w żadnym z okręgów. W drugiej turze, która odbędzie się już w najbliższą niedzielę, o mandaty parlamentarne powalczy ogółem 119 działaczy partii, w tym 92 z nich będzie rywalizowało z partią stworzoną przez obecnego francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

Szefowa FN Marine Le Pen komentując wyborczy rezultat zwracała uwagę na katastrofalną frekwencję, która wyniosła przedwczoraj zaledwie 48,71 proc. Podkreśliła jednak, że mimo niesprawiedliwej ordynacji wyborczej wielu narodowców będzie walczyć w drugiej turze, a ich celem będzie powstrzymanie szkodliwej polityki Macrona tworzonej w rzeczywistości przez niemiecką kanclerz Angelę Merkel.

Źródła: 20minutes.fr.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s