Chorwacka centroprawica pozbyła się lidera nacjonalistów

Centroprawicowa Chorwacka Wspólnota Demokratyczna wykluczyła ze swoich szeregów byłego ministra kultury i wiceprzewodniczącego partii, Zlatko Hasanbegovicia. Lider nacjonalistycznego skrzydła ugrupowania postanowił bowiem kandydować do rady Zagrzebia z listy antykomunistycznej historyk Bruny Esih.

W swoim oficjalnym komunikacie Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) poinformowała, że były członek zarządu ugrupowania Zlatko Hasanbegović zgodnie ze statutem partii został wykluczony z jej szeregów. Partyjne przepisy zabraniają bowiem członkom HDZ startować w wyborach z innych list bez zgody władz ugrupowania, co były minister kultury uczynił zgadzając się kandydować z drugiego miejsca na liście komitetu wyborczego Bruny Esih do rady miasta Zagrzebia.

Hasanbegović podczas ogłoszenia decyzji o starcie w wyborach lokalnych skrytykował obecnego szefa HDZ i premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia za jego decyzję o zerwaniu koalicji rządowej z partią MOST. Zdaniem byłego ministra kultury prezes HDZ swoimi decyzjami znalazł się w moralnym bagnie i doprowadza do spadku popularności centroprawicy, która i tak znajduje się na czele sondaży jedynie z powodu słabości partii opozycyjnych.

Dodatkowo były wiceszef HDZ stwierdził, iż z powodu bezideowej działalności Plenkovicia postanowił dołączyć do listy Bruny Esih, czyli antykomunistycznej historyk cenionej w chorwackich środowiskach nacjonalistycznych. Jego zdaniem wybory lokalne w Zagrzebie nie mieszczą się w kategoriach wąskich interesów partyjnych, ale są szansą na zaistnienie realnej siły zrywającej z komunistyczną przeszłością oraz szanującej rzeczywiste demokratyczne wybory Chorwatów.

Komentując swoje wykluczenie z szeregów HDZ, Hasanbegović powiedział mediom, że otrzymał jedynie decyzję o wyrzuceniu go z partii podpisaną przez zastępcę sekretarza generalnego centroprawicy, dlatego obecnie to eksperci muszą odpowiedzieć na pytanie o podstawy prawne kroku wykonanego przez władze HDZ. Były minister kultury pytany czy będzie dalej wspierał HDZ w parlamencie odpowiedział, że nie zależy to od jego przynależności partyjnej, ale będzie się kierował w swoich decyzjach sumieniem i przekonaniami politycznymi.

Hasanbegović od jesieni 2015 do połowy 2016 r. był ministrem kultury w poprzednim rządzie HDZ i MOST, na czele którego stał Tihomir Okresković. Były już działacz HDZ był uznawany za lidera nacjonalistycznego skrzydła partii, a jego nominacja na szefa resortu kultury wywołała wiele protestów środowisk lewicowo-liberalnych.

Źródła: Jutarnji.hr / Maxportal.hr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s