Bułgarscy nacjonaliści wejdą do koalicji rządowej

Nacjonalistyczny sojusz bułgarskich Zjednoczonych Patriotów porozumiała się w sprawie utworzenia koalicji rządowej, którą będzie tworzył wraz z centroprawicową partią GERB. Cztery ugrupowania wypracowały ogółem liczący sobie 21 stron program, a jego głównym punktem jest dalsza integracja euroatlantycka Bułgarii oraz ochrona granic zewnętrznych kraju.

Centroprawicowa partia Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB) zwyciężyła w marcowych wyborach parlamentarnych stąd to właśnie ona przystąpiła do rozmów o utworzeniu koalicji rządowej. Naturalnym sojusznikiem GERB stali się nacjonaliści tworzący sojusz Zjednoczonych Patriotów, w którego skład wchodzą WMRO-Bułgarski Ruch Narodowy, Narodowy Front Ocalenia Bułgarii (NFSB) oraz partia ATAKA. Ogółem koalicja rządowa będzie mogła liczyć na poparcie 122 posłów w liczącym sobie 240 miejsc parlamencie.

Wszystkie cztery partie uzgodniły przy tym liczący sobie blisko 21 stron program. Jako priorytet określono w nim dalszą euroatlantycką integrację Bułgarii, a więc przede wszystkim przystąpienie do strefy Schengen oraz jak najlepsze sprawowanie prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku. Nacjonaliści nie są jednak w tej sprawie bezkrytyczny, stąd opowiadają się także za reformą UE, która ich zdaniem powinna opierać się na zasadach równości i solidarności wszystkich państw.

Dla nacjonalistycznego sojuszu palącą kwestią jest również ochrona granic zewnętrznych kraju i samej unijnej wspólnoty, ponieważ Zjednoczeni Patrioci w swojej kampanii wyborczej zwracali uwagę na zagrożenie ze strony władz Turcji, gotowych wypuścić do UE imigrantów uciekających z Bliskiego Wschodu. Dlatego nowy rząd ma dążyć do radykalnej reformy Porozumień Dublińskich przewidujących zasady udzielania azylu na terenie wspólnoty.

Ponadto koalicja chce dokonać poważnych reform gospodarczych w Bułgarii, a najbardziej sporną kwestią był system emerytalny kraju. Nacjonaliści w swojej kampanii obiecywali dwukrotne podniesienie minimalnego świadczenia emerytalnego, dlatego ma ono wzrosnąć do końca roku do poziomu 100 euro. Ponadto do końca kadencji płaca minimalna ma wynieść 325 euro, a średnia pensja do wysokości 750 euro.

Inną ważną dziedziną ma być obronność, stąd wydatki Bułgarii na ten cel mają wzrosnąć do 2 proc. PKB w skali roku. Ponadto w szkołach ma zostać zwiększona rola patriotycznego wychowania młodzieży oraz wprowadzone wychowanie obronne.

Źródło: WMRO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s