Słaby wynik nacjonalistów w serbskich wyborach prezydenckich

Nacjonalistyczni kandydaci osiągnęli słabe wyniki w niedzielnych wyborach prezydenckich w Serbii – Vojislav Šešelj otrzymał zaledwie 4,5 procenta wszystkich głosów, natomiast Boško Obradović tylko 2,3 procenta. Po najwyższy urząd w państwie już w pierwszej turze sięgnął natomiast Aleksandar Vučić, który w przeszłości był jednym z liderów Serbskiej Partii Radykalnej.

W większości przedwyborczych sondaży Šešelj mógł liczyć na trzecią pozycję i nawet dwucyfrowy wynik, ale głosowanie okazało się dużo mniej pomyślne i przewodniczący Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka, SRS) otrzymał zaledwie 4,5 proc. wszystkich oddanych głosów i zajął piąte miejsce. Były więzień haskiego trybunału nie zjawił się na wczorajszym partyjnym wieczorze wyborczym, choć w ostatnich tygodniach codziennie spotykał się ze swoimi podwładnymi oraz potencjalnymi wyborcami.

Tuż za nim uplasował się inny nacjonalistyczny kandydat, czyli Boško Obradović, który cieszył się poparciem zaledwie 2,3 proc. serbskich wyborców. Przewodniczący narodowo-chrześcijańskiego ruchu Dveri zapowiedział zaskarżenie wyników głosowania, ponieważ w Kosowie i Metohji proces wyborczy miał odbywać się niezgodnie z prawem, natomiast cała kampania nie pozwalała przeciwnikom Vučicia na zaprezentowanie swojego programu w mediach.

Sam Vučić, który jeszcze niecałe dziesięć lat temu był jednym z liderów SRS, uzyskał 55,7 proc. głosów i zwycięstwo w pierwszej turze zapewniło mu stanowisko prezydenta Serbii, które zajmował dotąd inny były polityk SRS czyli Tomislav Nikolić.

Źródło:.Danas

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s