Rumuńscy nacjonaliści stworzą wspólną partię

Partia Jedności Rumuńskiej i Partia Siły Narodowej ogłosiły, że rozpoczynają pracę nad zjednoczeniem obu ugrupowań, a także zapraszają do współpracy inne pokrewne ideowo ruchy. Ponadto rumuńscy nacjonaliści chcą jak najszybciej dołączyć do paneuropejskiej grupy Europy Narodów i Wolności.

Do spotkania zarządów Partii Jedności Rumuńskiej (Partidul România Unită, PRU) i Partii Siły Narodowej (Partidul Forța Națională, PFN) doszło w sobotę w Târgu Mureș w środkowej Rumunii. W jego trakcie ustalono, iż połączą one siły tworząc jedną partię nacjonalistyczną, natomiast przygotowania do kongresu zjednoczeniowego rozpocznie w tym tygodniu komitet złożony z działaczy obu ugrupowań.

Ponadto wspólna komisja PRU i PFN ma pracować nad stworzeniem platformy politycznej obywatelskiego nacjonalizmu, który ma być w swoich założeniach nowoczesny i umiarkowany, aby należycie odpowiadać na oczekiwania rumuńskiego społeczeństwa oraz spełniać aspiracje wszystkich osób chcących dołączyć do nowej partii.

W nowym ugrupowaniu mile widziane będą inne grupy rumuńskich nacjonalistów, które zdaniem PRU i PFN powinny respektować zasady demokracji i praworządności, a przede wszystkim mają patriotyczny charakter i zamierzają walczyć o suwerenność Rumunii. Jednocześnie w oświadczeniu wydanym po spotkaniu obie partie stwierdziły, iż niektóre rumuńskie organizacje chcą osłabić tamtejszy nacjonalizm poprzez tworzenie małych i skłóconych ze sobą podmiotów.

W najbliższym czasie przedstawiciele PRU i PFN spotkają się w Parlamencie Europejskim z liderami grupy Europy Narodów i Wolności, którą tworzą między innymi francuski Front Narodowy czy Interes Flamandzki. Nad tym aspektem działalności zjednoczonych nacjonalistów ma czuwać europoseł Constantin Laurențiu Rebega.

Źródło: Partia Siły Narodowej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s