Ukraińscy nacjonaliści łączą siły

Przedstawiciele trzech największych ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych, a więc Zjednoczenia Ogólnoukraińskiego „Swoboda”, Prawego Sektora oraz Korpusu Nacjonalistycznego, podpisali wspólny dokument w postaci „Manifestu narodowego”. Jego sygnatariusze twierdzą, iż jest on strategicznym planem rozwoju państwa ukraińskiego.

Dokument podpisano w czwartek w Domu Nauczyciela w Kijowie, następnie został on zaprezentowany następnego dnia w Równym, a jego sygnatariuszami są Ołeh Tiahnybok z Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia „Swoboda”, Andrej Tarasenko z Prawego Sektora oraz Andrij Bilecki z Korpusu Nacjonalistycznego. Dodatkowo „Manifest narodowy” jest wspierany przez Kongres Ukraińskich Nacjonalistów i organizację C14.

Tiahnybok w trakcie prezentacji porozumienia stwierdził, że realizować interesy narodowe Ukrainy mogą jedynie nacjonaliści, ponieważ temu zadaniu nie sprostali demokraci, liberałowie czy socjaliści. Sam „Manifest narodowy” ma być za to strategicznym planem rozwoju państwa ukraińskiego, wolnego od wpływów Rosji i interesów oligarchów. Tasasenko zauważył natomiast, iż jest to pierwszy współczesny przykład porozumienia pomiędzy większością ukraińskiego obozu narodowego, opartego na wierności idei i porządku.

W swoim manifeście nacjonaliści z Ukrainy podkreślają, że zdają sobie sprawę z tragicznej sytuacji własnego państwa, dlatego chcą zbudować wielkie państwo narodowe zdolne zapewnić dobrobyt Ukraińcom i zapewnić przyszłość ich dzieciom. W tym celu wspomniane organizacje polityczne chcą oprzeć swoją działalność na zasadach prymatu interesu narodowego oraz zorientowania się w polityce zagranicznej nie na Wschód lub Zachód, lecz na budowę nowego obozu europejskiego w postaci unii państw znajdujących się pomiędzy morzami Bałtyckim i Czarnym.

Innym ważnym postulatem dotyczącym relacji międzynarodowych jest zerwanie wszystkich stosunków dyplomatycznych pomiędzy Ukrainą i Rosją, zakazanie działalności rosyjskiego biznesu na Ukrainie, całkowita blokada gospodarcza Zagłębia Donieckiego, nałożenie sankcji na aktywa pochodzące z Rosji, a także przygotowanie „prawdziwego planu” wyzwolenia Donbasu. Ponadto nacjonaliści chcą zerwania porozumienia budapesztańskiego w celu przywrócenia potencjału nuklearnego Ukrainy.

Usunięciu „wrogiej propagandy informacyjnej” ma za to towarzyszyć kultywowanie ukraińskich tradycji, języka ukraińskiego oraz wzmocnienie ukraińskiej tożsamości i godności. W sferze gospodarczej nacjonaliści domagają się natomiast wzmocnienia ruchu związkowego, zakazania handlu gruntami rolnymi, ustanowienie na drodze konstytucyjnej samowystarczalności gospodarczej, czy też stworzenie sprawiedliwego systemu podatkowego promującego małą i średnią przedsiębiorczość.

Źródło: Swoboda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s