Ukraińscy nacjonaliści uczcili zwycięstwo Euromajdanu

ukraina-marsz-godnosci-2017Kilka tysięcy osób pojawiło się w środę na ulicach Kijowa, aby uczcić trzecią rocznicę zwycięstwa Euromajdanu, które doprowadziło do ucieczki z Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza. Przedstawiciele ugrupowań nacjonalistycznych domagali się jednocześnie przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich, a przy tym całkowitej zmiany władzy.

Demonstracja odbyła się pod hasłem „Marszu Godności Narodowej”, a jego głównymi organizatorami były Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda”, Prawy Sektor oraz Korpus Nacjonalistyczny. Uczestnicy manifestacji przeszli ulicami centrum Kijowa, przechodząc przez miejsca w których podczas Euromajdanu ginęli przeciwnicy rządów prezydenta Wiktora Janukowycza.

Głównym celem ukraińskich nacjonalistów było jednak pokazanie sprzeciwu wobec obecnych władz kraju, czyli prezydenta Petra Poroszenki i premiera Włodymyra Hrojsmana. Przewodniczący „Swobody” Ołeh Tiahnybok w swoim przemówieniu stwierdził, że nacjonaliści są rozczarowani trzema latami nowych rządów, stąd też zamierzają przedstawić ultimatum obecnej administracji, która w ich opinii zdradza interesy narodowe Ukrainy. Andrij Biłecki z Korpusu Nacjonalistycznego wyraził natomiast wiarę w nacjonalistów, którzy są w stanie rozgonić parlament jeśli ten nie spełni ich żądań.

W trakcie manifestacji posłowie „Swobody” i Prawego Sektora udali się do budynku Rady Najwyższej i na jej sali plenarnej odczytali wspólne ultimatum ukraińskich ugrupowań nacjonalistycznych. Stwierdzają one w nim, iż garstka milionerów i miliarderów uzurpuje sobie prawo do decydowania o kraju, a rządząca większość należy do tej samej kliki. Do ich największych zaniedbań należą za to prywatyzacja i sprzedaż majątku narodowego, eksterminacja narodu ukraińskiego poprzez głód i bezrobocie, a także upokorzenie się i poddanie woli Rosji.

Stąd też nacjonaliści domagają się wstrzymania prywatyzacji i gruntów rolnych, obniżenia opłat za dostęp do mediów, obrony małych i średnich przedsiębiorstw przed fiskusem, pozostawienia obecnego wieku emerytalnego, zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją oraz sformułowania lepszych przepisów prawnych dotyczących impeachmentu Prezydenta. Trzy ugrupowania zagroziły przy tym, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, to metodami siłowymi rozwiążą obecny parlament.

Źródła: Swoboda / Prawy Sektor 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s