Le Pen przedstawiła 144 zobowiązania wyborcze

lepen-elizejskiePodczas wielkiej konwencji Marine Le Pen przedstawiła 144 zobowiązania ze swojego programu wyborczego, który ma dać jej zwycięstwo w zbliżających się francuskich wyborach prezydenckich. Szefowa Frontu Narodowego zapowiada przede wszystkim ograniczenie imigracji, rezygnację z waluty euro oraz wzmocnienie ochrony narodowego rynku ekonomicznego.

W ubiegłą sobotę w Lyonie pojawiło się blisko 5 tys. działaczy i sympatyków FN oraz jego szefowej. Głównym celem konwencji było przedstawienie programu wyborczego Le Pen, która ogłosiła siebie kandydatem francuskiego ludu i prawdziwych patriotów, chcących walczyć z finansistami z prawem i lewej strony sceny politycznej. Kandydatka narodowców na prezydenta Francji skrytykowała jednocześnie „dwa systemy totalitarne”, jakimi są jej zdaniem liberalny globalizm gospodarczy oraz religia islamska.

Podstawą kampanii wyborczej Le Pen będzie jednak program zawierający blisko 144 jej zobowiązań, jakie będzie chciała realizować jako prezydent Republiki Francuskiej. Najważniejszym postulatem przewodniczącej FN jest oczywiście ograniczenie imigracji do poziomu zaledwie 10 tys. osób rocznie, którym nie przysługiwałaby chociażby większość przywilejów socjalnych oferowanych przez francuskie państwo. Osoby pochodzące z państw nie-europejskich nie mogłyby natomiast ubiegać się o obywatelstwo, zaś w ramach ochrony bezpieczeństwa państwa przed skutkami wcześniejszej polityki imigracyjnej, Le Pen zaproponowała zatrudnienie dodatkowych 15 tys. policjantów.

Le Pen nie wycofuje się również ze swoich pomysłów dotyczących odzyskania suwerenności przez Francję. Plan ten chce zrealizować w głównej mierze za pośrednictwem inicjatyw referendalnych dotyczących zasady „priorytetu narodowego” i odzyskania niepodległości w czterech kwestiach: budżetowej, terytorialnej, monetarnej oraz legislacyjnej. Komentatorzy zwracali zresztą uwagę, iż szefowa narodowców zmieniła na potrzeby wyborów swój język, ponieważ mówi o „przywróceniu narodowej waluty” zamiast „wyjścia ze strony euro” oraz o karach dożywotniego więzienia zamiast powrotu do wykonywania kary śmierci.

W kwestiach ekonomicznych przewodnicząca FN chce przede wszystkim chronić francuski rynek przed zalewem zagranicznych produktów i pracowników, o czym mówiła już wcześniej, postulując wprowadzenie specjalnych podatków od sprowadzanych towarów oraz zatrudniania obcokrajowców we francuskich firmach. Ponadto Le Pen chce zmniejszenia podatków dla małych i średnich przedsiębiorców, co wiązałoby się też z likwidacją nadmiernych barier biurokratycznych. Jeśli chodzi o sytuację pracowników, narodowcy opowiadają się za wzrostem płacy minimalnej, powrotem do wieku emerytalnego w wysokości 60 lat, a także za negocjacjami w kwestii tygodniowego czasu pracy.

Kampanię swojej ciotki wsparła posłanka Marion Maréchal-Le Pen, która wystąpiła w trakcie wyborczej konwencji przewodniczącej Frontu. Parlamentarzystka uważana za lidera konserwatywnego skrzydła partii mówiła głównie o programie dotyczącym reform samorządu.

Tak natomiast prezentuje się klip wyborczy Le Pen:

Źródła: Le Point / L’Usine Nouvelle

1 thought on “Le Pen przedstawiła 144 zobowiązania wyborcze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s