Interes Flamandzki odwiedził Syrię

dewinter-syriaPolitycy Interesu Flamandzkiego przebywali z wizytą w Syrii, gdzie nie tylko spotkali się z najważniejszymi syryjskimi politykami, ale także odwiedzili miejsca najbardziej dotknięte konfliktem zbrojnym. Lider flamandzkich narodowców Filip Dewinter zaapelował do parlamentu Belgii i Parlamentu Europejskiego, aby jak najszybciej wycofały się z sankcji wobec Syrii.

Parlamentarzyści Interesu Flamandzkiego (Vlaams Belang, VB) przybyli do Syrii w piątek, odpowiadając na oficjalne zaproszenie prezydenta Baszara al-Assada. Narodowcy spotkali się najpierw z przedstawicielami władz prowincji Aleppo, a ich lider Filip Dewinter stwierdził, iż niektóre kraje europejskie przyczyniły się do rozwoju radykalnych islamskich bojowników walczących z legalnym syryjskim rządem. Wyraził on jednocześnie nadzieję, że zwycięstwo nad terrorystami w Aleppo pomoże otworzyć oczy europejskim politykom i zmieni ich podejście do syryjskiego konfliktu. Politycy VB podkreślali przy tym charakter ich wizyty, której celem ma być zapoznanie się z prawdziwą sytuacją Syrii, a nie z medialnymi doniesieniami na temat tego kraju. Flamandzcy narodowcy spotkali się również z islamskimi i chrześcijańskimi duchownymi oraz odwiedzili uniwersytet w Aleppo.

Podczas odwiedzin w jednym z obozów dla uchodźców w Aleppo, politycy z VB opowiedzieli się za zniesieniem sankcji nie tylko wobec Syrii, ale także ograniczeń nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Poseł Frank Creyelman chwalił bowiem zaangażowanie Rosjan w pomoc humanitarną dla syryjskiej ludności, którzy jego zdaniem prowadzą działalność, taką jak choćby dokarmianie głodujących dzieci, którą powinny zajmować się inne europejskie kraje. Dewinter nazwał zresztą brak pomocy ze strony państw Europy Zachodniej „hańbą”.

Następnym punktem wizyty polityków z Belgii była stolica Syrii. W Damaszku spotkali się oni z przedstawicielami tamtejszego parlamentu, czyli Zgromadzenia Ludowego. Na specjalnej konferencji prasowej Dewinter zapowiedział, że członkowie delegacji będą naciskać na belgijski parlament federalny oraz Parlament Europejski, aby znieść embargo nałożone na Syrię i odbijające się negatywnie na sytuacji syryjskiego społeczeństwa. Jeden z założycieli VB zwrócił też uwagę na fakt, iż Syria ma charakter państwa świeckiego, stąd jest obiektem ataku ze strony Turcji oraz wahabbickich krajów Zatoki Perskiej. Dewinter nazwał zresztą tureckiego prezydenta prawdziwym dyktatorem odpowiadającym za rozprzestrzenianie się terroryzmu.

Poseł do federalnego parlamentu Belgii skrytykował także rząd tego kraju, który nie potrafił zająć obiektywnego stanowiska względem władz Syrii, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie niesie za sobą wahabbicki terroryzm. Dewinter zauważył też, że w Syrii walczą terroryści posiadający belgijskie obywatelstwo, którego powinni zostać pozbawieni. Tymczasem nie tylko nie tracą oni paszportu Belgii, ale na dodatek część z nich odpowiada już za przeprowadzenie zamachów na terytorium kontynentu europejskiego. Na rozwój terroryzmu uwagę zwracała także przewodnicząca Zgromadzenia Ludowego, Hadijeh Abbas, która spotkała się z flamandzkimi politykami.

Ostatnim punktem programu wizyty było spotkanie flamandzkich narodowców z syryjskim prezydentem Baszarem al-Assadem, który zdecydował się skrytykować jednostronną postawę europejskich polityków wobec konfliktu w jego kraju. Zdaniem al-Assada Europa z tego powodu została odizolowana od negocjacji w sprawie jego rozwiązania i osłabiła swoje możliwości dotyczące zaangażowania na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciele flamandzkiej partii zwrócili natomiast uwagę na fakt, iż zwycięstwo sił rządowych w Aleppo wyrównało równowagę pomiędzy wszystkimi stronami konfliktu w Syrii, a sukces w eliminacji terroryzmu w tym kraju przyczyni się do stabilizacji sytuacji na całym globie.

Źródła: Sana.sy / tass.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s