Le Pen chce opodatkowania zagranicznych pracowników i produktów

lepen-elizejskieKampania prezydencka Marine Le Pen nabiera tempa, także z powodu potknięć jej głównego przeciwnika reprezentującego francuską centroprawicę. Przewodnicząca Frontu Narodowego zapowiada wprowadzenie specjalnych podatków od umów zawieranych przez pracodawców z zagranicznymi pracownikami, a także od importu dóbr i usług spoza Francji.

Szefowa narodowców udzieliła wywiadu lewicowemu dziennikowi „Le Monde”, w którym opowiedziała się za wpisaniem „priorytetu narodowego” do francuskiej konstytucji. Zapis ten miałby na celu ochronę francuskiego rynku pracy oraz wyrobów tamtejszych przedsiębiorstw przed zalewem zagranicznych pracowników i produktów. Byłby to element szerszej reformy konstytucyjnej, ponieważ Le Pen proponuje zmniejszenie liczby posłów, wzmocnienie roli samorządu czy też rozszerzenie możliwości przeprowadzenia referendum.

Najważniejszym elementem „priorytetu narodowego” byłyby jednak działania protekcjonistyczne, których celem byłoby odrodzenie francuskiej gospodarki. Dlatego szefowa narodowców zapowiada wprowadzenie specjalnych podatków od zagranicznych pracowników i towarów. Każda firma chcąca zatrudnić obcokrajowca musiałaby tym samym zapłacić od niego specjalną daninę, która byłaby przeznaczona na zasiłki dla bezrobotnych Francuzów. Ponadto Le Pen zapowiada 3 proc. podatek od importu zagranicznych produktów.

W rozmowie z „Le Monde” kandydatka na prezydenta Francji opowiedziała się również za renegocjacją umów z Unią Europejską. Ten punkt programu Le Pen jest elementem postulatu powrotu do czterech zasad suwerenności: monetarnej, prawnej, podatkowej i terytorialnej. W razie niepowodzenia negocjacji narodowcy proponują więc przeprowadzenie referendum na temat opuszczenia UE przez Francję.

Źródło: Le Point

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s