Jobbik chce walczyć z podziałem wśród węgierskiego narodu

jobbik-inauguracja-2017Nacjonaliści z Jobbiku zapowiedzieli na swojej dorocznej konferencji programowej, że ich głównym celem będzie walka z antagonizmami wewnątrz węgierskiego narodu. Do dusznej atmosfery politycznej miało doprowadzić kraj ostatnie siedem lat rządów centroprawicowego Fideszu, który odpowiada również za rozrośnięcie się politycznej korupcji.

Co roku w styczniu Jobbik organizuje swoją konferencję programową w Budapeszcie, podczas której przedstawia najważniejsze zadania stojące przed ugrupowaniem w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Podobnie było i tym razem, a wydarzenie to zgromadziło również dyplomatów i przedstawicieli ruchów politycznych z innych krajów.

Tym razem konferencja rozpoczęła się od minuty ciszy poświęconej ofiarom wypadku węgierskiego autokaru we włoskiej Weronie, w którym tydzień wcześniej zginęło szesnaście osób powracających z młodzieżowego obozu narciarskiego. Następnie ogłoszono laureata tegorocznej nagrody Gergely’ego Pongrátza, zmarłego w 2005 r. legendarnego przywódcy jednego z oddziałów z czasów Powstania Węgierskiego z 1956 r., który był jednym z założycieli Jobbiku. Statuetka oraz bonus pieniężny trafił do twórcy węgierskiego łucznictwa konnego, Lajosa Kassaia. Kolejnym punktem programu była recytacja wierszy węgierskich poetów przez artystów z Opery Narodowej.

Swoje tradycyjne przemówienie wygłosił następnie przewodniczący Jobbiku. Gábor Vona skupił się w nim przede wszystkim na głównym celu jego ugrupowania, jakim jest odsunięcie od władzy centroprawicowego Fideszu. Najważniejszym zadaniem stojącym przed nacjonalistami będzie więc stawianie mostów pomiędzy społeczeństwem podzielonym przez premiera Viktora Orbána, który odpowiada za stworzenie głębokich podziałów wśród narodu. Duszna atmosfera w kraju miała tymczasem spowodować, że Węgry w poszukiwaniu pracy opuściło blisko 100 tys. młodych osób, o czym nie informują jednak instalowane w całym kraju rządowe bilbordy, które zachwalają rzekome osiągnięcia ostatnich siedmiu lat rządów Fideszu. Vona zauważył zresztą, że jeśli rzeczywiście rządy Orbána byłyby tak skuteczne, to nie musiałby on udowadniać tego poprzez nachalną propagandę.

Vona porównał jednocześnie obecną sytuację z okresem XIX w., który poprzedził katastrofalny dla Węgrów wiek XX. W dziewiętnastym stuleciu węgierskie elity były więc gotowe robić wiele dla kraju, czego przykładem było chociażby zbudowanie słynnego Mostu Łańcuchowego, będącego do dzisiaj jedną z głównych atrakcji turystycznych Budapesztu. Szef Jobbiku zauważył, że gdyby tą przeprawę przez Dunaj budowano by dzisiaj, zlecenie to trafiłoby do związanego z Fideszem oligarchy Lőrinca Mészárosa, który uwłaszczyłby się na niewykorzystanych materiałach budowlanych. Dodatkowo w porównaniu do XX w. obecnie największym projektem rozwojowym na Węgrzech ma być kolejka wąskotorowa w rodzinnej wsi węgierskiego premiera.

Lider nacjonalistów uważa więc, że tylko Jobbik jest wiarygodną opozycją wobec hipokryzji Fideszu, stąd też partia rządząca od ponad roku próbuje za wszelką cenę skompromitować swoich przeciwników i będzie próbował to czynić do wyborów parlamentarnych w przyszłym roku. Vona stwierdził, że zasadniczo nie byłoby się czego bać, gdyby centroprawica nie bałaby się przedstawiać swoich argumentów, jednak ucieka się ona do haniebnych manipulacji Jego zdaniem Jobbik musi jednak dalej pracować na rzecz przekształcenia się w prawdziwą partię ludową, aby zrealizować swoją deklarację założycielską z 2003 r., która zakłada, iż będzie on reprezentować cały naród.

Parlamentarzysta podkreślił, że Orbán może lekceważyć wszystkie osoby niepopierające Fideszu, ale dla Jobbiku ważny powinien być każdy Węgier. Vona zauważył, iż trudno jest wpływać na rządzących będąc w opozycji, ale jego partii udało się chociażby zablokować w ostatnich miesiącach pomysł przyznawania imigrantom zezwoleń na pobyt na Węgrzech po wykupieniu przez nich pakietu obligacji rządowych. W przeprowadzonych przez partię „Narodowych Konsultacjach” wzięło natomiast udział bliski pół miliona osób, które pomogły Jobbikowi opracować program prawdziwej partii ludowej. Ma on opierać się na trzech filarach, a więc wolności, bezpieczeństwie oraz służbie ludziom.

Wolność ma oznaczać stworzenie silnej gospodarki narodowej, bo bez niej naród prędzej czy później zostanie skolonizowany. Wymaga ona jednak godziwej zapłaty dla węgierskich pracowników oraz zapewnienia ludziom edukacji i służby zdrowia o odpowiednim standardzie. Zdaniem nacjonalistów, bezpieczeństwo Węgier uzależnione jest od rozwiązania węgiersko-cygańskiego konfliktu, przy czym Jobbik nie uważa cygańskiej społeczności za dostarczyciela wyborczego poparcia, tak jak czyni to Fidesz. Służba ludziom ma polegać natomiast na zwracaniu się do wszystkich Węgrów bez względu na ich polityczne przekonania, a także poświęcania przez polityków przynajmniej jednego dnia miesięcznie na spotkania z ludźmi i ich codziennymi problemami.

Konferencji towarzyszyła demonstracja kilkudziesięciu członków zdelegalizowanej Gwardii Węgierskiej (Magyar Garda), którzy protestowali przeciwko bardziej umiarkowanej linii ugrupowania. Domagali się oni zwrócenia od polityków Jobbiku kamizelek otrzymanych poprzez zaprzysiężenia nowych członków Gwardii w 2010 r. Warto podkreślić, że w kongresie uczestniczyli aktywiści Nowej Gwardii Węgierskiej stworzonej przez Vonę po delegalizacji dotychczasowej organizacji.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s