Rosyjski aktywista stawia łotewskich nacjonalistów za wzór

sawin-ruskiRosyjski aktywista Dmitrij Sawin w rozmowie ze stroną internetową łotewskiego Zjednoczenia Narodowego stwierdził, że Łotysze mogą być wzorem dla ruskich nacjonalistów w kwestii budowy prawdziwego państwa narodowego. Obywatel Rosji przebywa na Łotwie po tym, jak został zmuszony do wyjazdu ze swojego kraju z powodu krytyki rosyjskiej inwazji na wschodnią Ukrainę.

Pytany przez przedstawicieli Zjednoczenia Narodowego (Nacionālās apvienības, NA) dlaczego wyemigrował z Rosji, Sawin odpowiada, iż od początku wybuchu konfliktu we wschodniej Ukrainie był krytykiem działań „neobolszewickiego reżimu putinowskiego”. oraz aneksji Krymu przez Rosję. Od maja 2014 r. zaczął on więc publikować artykuły na rosyjskich i rosyjskojęzycznych portalach, gdzie prezentował konsekwentne antywojenne stanowisko. Niecały rok później do jego mieszkania przybyli funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa, aby przeszukać je pod pretekstem śledztwa w sprawie zabójstw na tle narodowościowym. Kilka dni później Sawin został wezwany na komendę w Petersburgu, ponieważ prokuratura postanowiła ponownie otworzyć postępowanie dotyczące manifestacji z 2013 r., podczas której Sawin i ruscy nacjonaliści protestowali przeciwko imigracji z państw Azji Środkowej oraz Kaukazu.

W tym czasie rozpoczęto również aresztowania osób, które na jednym z portali społecznościowych stworzyły grupę „Rosyjskiego Sektora Prawicowego”, stąd istniało duże prawdopodobieństwo, iż Sawin i jego znajomi staną się obiektem sfabrykowanych zarzutów dotyczących istnienia w Rosji „proukraińskiego podziemia”. Dlatego też pod koniec marca 2015 r. ruski nacjonalista postanowił opuścić Federację Rosyjską i udał się na dwa miesiące do łotewskiej Lipawy, aby następnie spędzić trzy kolejne miesiące w krajach bałkańskich. Ostatecznie we wrześniu ub.r. Sawin postanowił powrócić na Łotwę i złożyć wniosek o udzielenie azylu politycznego na Łotwie, który uzyskał ostatecznie w zeszłym miesiącu.

Sawin powiedział, że jako polityczny emigrant nie miał zbyt wielu państw do wyboru, a zdecydował się osiedlić na Łotwie, ponieważ miał już doświadczenie z pracą w tym kraju. Ruski nacjonalista twierdzi, że jest bardzo wdzięczny Łotyszom za przyznanie mu azylu. Sawin zwrócił uwagę, iż mimo wielu niedogodności, Łotyszom udało się stworzyć własne państwo narodowe, które może być wzorem dla ruskich nacjonalistów. Dodał on, iż zrezygnował ze wszystkich korzyści finansowych, jakie niesie ze sobą otrzymanie statusu politycznego emigranta.

Ruski nacjonalista jednocześnie bardzo krytycznie podchodzi do własnego kraju, nie tylko z powodu zaangażowania w konflikt na Ukrainie. Sawin twierdzi, że naród rosyjski przeżywa kryzys demograficzny, co wykorzystują obywatele państw Azji Środkowej, którzy nie mają podobnych problemów i z powodu nieszczelnej rosyjskiej granicy masowo imigrują do tego kraju. Aktywista dodaje, że Rosja rządzona jest w sposób neobolszewicki, stąd nieporozumieniem jest wiara zachodnich ruchów prawicowych w Putina jako obrońcy „białej chrześcijańskiej ludności”.

Źródło: Zjednoczenie Narodowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s