Nie będzie delegalizacji NPD

npd-niemcyFederalny Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że Narodowodemokratyczna Partia Niemiec nie zostanie zdelegalizowana. Po trwającym prawie rok postępowaniu, sędziowie Trybunału uznali, iż nacjonaliści podejmują działania wrogie wobec niemieckiej konstytucji, ale nie mają szans powodzenia.

Wniosek o delegalizację Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD) złożyli ponad rok temu członkowie drugiej izby niemieckiego parlamentu, a więc Bundesratu. Oskarżali oni nacjonalistów, iż ich działalność jest niezgodna z zasadami ustawy zasadniczej oraz standardów demokratycznych. Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe w swoim 300-stronnicowym wyroku stwierdził jednak, że NPD prowadzi działalność wrogą wobec konstytucji i jego ideologia jest zbliżona do nazizmu, jednak ugrupowanie nie jest w stanie zrealizować swojego programu.

Sąd zwrócił uwagę na fakt niewielkiej reprezentacji nacjonalistów w parlamentach krajów związkowych (i na brak jego polityków w Bundestagu), a przy tym na brak możliwości zdobycia jakiegokolwiek pola manewru chociażby poprzez udział w koalicji rządzącej którymś z regionów Niemiec. Podobne argumenty podnosili w trakcie całego procesu krytycy wniosku, którzy wskazywali na kłopoty finansowe NPD i spadające poparcie dla tej partii.

Poprzednia próba delegalizacji NPD również nie przyniosła żadnych efektów. Trybunał orzekł w 2003 r., iż partia nie może zostać odgórnie zlikwidowana, ponieważ jest naszpikowana agentami niemieckich służb specjalnych.

Źródło: Der Spiegel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s