Wypowiedź Le Pen o Krymie oprotestowana przez Ukraińców

lepen-elizejskiePrzewodnicząca francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen została uznana przez Ukraińców za persona non grata na ich terytorium. Szefowa narodowców kilka dni temu powiedziała, że aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku była w pełni uzasadniona i zgodna z prawem.

Przed dwoma dniami ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziło swoje oburzenie słowami Le Pen, która według oficjalnego komunikatu wydanego przez ten resort miała powielać rosyjską propagandę na temat Krymu, choć zajęcie go przez Rosję spotkało się z potępieniem „większości cywilizowanych państw na świecie”. Strona ukraińska podkreśliła, iż szefowa FN poprzez swoje wypowiedzi podważa suwerenność i integralność terytorialną tego państwa. Ostatecznie władze w Kijowie ogłosiły, że kandydatka na funkcję prezydenta Francji jest persona non grata na Ukrainie i tym samym ma zakaz wjazdu na terytorium tego kraju.

Lider francuskich narodowców kilka dni temu w rozmowie z jedną ze stacji telewizyjnych po raz kolejny potwierdziła swoje poglądy na temat rosyjskiej aneksji Krymu. Zdaniem Le Pen została ona dokonana na mocy legalnego referendum, w którym Rosjanie opowiedzieli się za przyłączeniem półwyspu do Federacji Rosyjskiej. Ponadto szefowa Frontu stwierdziła, iż poprawa francusko-rosyjskich relacji byłaby wskazana ze względu na walkę z tzw. Państwem Islamskim.

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia we francuskich i amerykańskich mediach pojawiły się doniesienia, iż FN zaciągnie kredyt na kampanię Le Pen w jednym z rosyjskich banków. Kierownictwo ugrupowania zdementowało jednak te pogłoski.

Źródła: RFI.fr / Le Figaro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s