Ukraińscy nacjonaliści uczcili urodziny Bandery

bandera-pomnikUkraińskie organizacje nacjonalistyczne zorganizowały w wielu miastach manifestacje z okazji kolejnej rocznicy urodzin Stepana Bandery, jednego z liderów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Podczas demonstracji nawiązywano do obecnej sytuacji politycznej kraju oraz walk z rosyjskimi powstańcami we wschodniej jego części.

Największa manifestacja w rocznicę urodzin Bandery, przypadającej na 1 stycznia, odbyła się tradycyjnie w ukraińskiej stolicy. Ulicami Kijowa przeszło ok. tysiąca nacjonalistów zmobilizowanych przez Ogólnoukraińskie Zjednoczenie „Swoboda”, którzy nieśli na czele pochodu obraz z podobizną Bandery oraz transparent z napisem „Naszą religią jest nacjonalizm, naszym prorokiem Stepan Bandera” . Organizatorzy w rozmowie z polskimi mediami twierdzili, iż manifestacja nie ma antypolskiego charakteru i nie nawiązuje do ludobójstwa na Wołyniu, natomiast odwoływanie się do postaci z kierownictwa ruchu banderowskiego jest konieczne z powodu złej sytuacji kraju.

Mniejsze demonstracje i wiece pod auspicjami „Swobody” odbywały się w wielu innych miejscach kraju, w tym m.in. w Zaporożu, Chmielnickim, Tarnopolu, Berdiańsku, Lwowie, Czerkasach, Słowiańsku czy Rachowie. Organizatorzy demonstracji podkreślali przede wszystkim zasługi Bandery w walce o ukraińską niepodległość i nawiązywali do obecnej sytuacji kraju, który we wschodnich regionach walczy z siłami rosyjskich powstańców.

Skromniejsze obchody zorganizował powołany w październiku ub.r. Korpus Nacjonalistyczny, założony przez ochotników z Batalionu „Azow”. Kilkudziesięciu jego działaczy przeszło ulicami Równego mając ze sobą pochodnie oraz race.

Źródła: Swoboda ./ Korpus Nacjonalistyczny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s