Rumuńscy nacjonaliści poza parlamentem

noua-dreapta-partia

Po raz kolejny żadnej rumuńskiej partii nacjonalistycznej nie udało się przekroczyć wymaganego progu wyborczego. Szef najpopularniejszej z nich, a więc Partii Zjednoczonej Rumunii wezwał jednocześnie pozostałe podmioty do przyłączenia się do jego ugrupowania.

Partia Jedności Rumuńskiej (Partidul România Unita, PRU) w wyborach do Izby Deputowanych otrzymała ogółem 196,6 tys. głosów (2,79), do Senatu 207,6 tys. głosów (2,95 proc.) i tym samym w obu przypadkach nie przekroczyła progu wyborczego. Komentując wyniki wyborów prezes PRU Bogdan Diaconu podkreślił, że bez względu na to, czy jego ugrupowanie wejdzie do parlamentu, czy też nie, pozostanie ono wierne nacjonalistycznym ideałom, ponieważ jest jedyną siłą polityczną w Rumunii wierzącą w określone wartości. Jednocześnie Diaconu stwierdził, że wybory parlamentarne potwierdziły, iż to właśnie PRU jest najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną partią nacjonalistyczną w kraju, stąd zachęcił pozostałe podmioty do przyłączenia się do tego stronnictwa.

Tuż za PRU uplasowała się Partia Wielkiej Rumunii (Partidul România Mare, PRM), która już od dłuższego czasu jest jedynie cieniem dawnej potęgi. PRM otrzymało ogółem 74 tys. (1,05 proc.) w wyborach do Izby Deputowanych oraz 83,5 tys. (1,18 proc.) głosów do Senatu. Władze ugrupowania w wydanym oświadczeniu podkreśliły, że dalej będą bronić tradycyjnych wartości i są jedyną „prawdziwie patriotyczną partią nacjonalistyczną” w swoim kraju. Jednocześnie zarząd PRM zauważył, iż w ostatnich miesiącach ruch przeszedł poważne zmiany, które mają zaowocować w przyszłości.

Własnej listy nie wystawiła za to Nowa Prawica (Noua Dreaptă), której działacze startowali z komitetu Sojuszu Naszej Rumunii. Sojusz otrzymał zaledwie 61 tys. głosów (0,87 proc.) w głosowaniu do Izby Deputowanych oraz 66,6 tys. głosów (0,95 proc.) w wyborach do Senatu.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s