Chorwaci i Węgrzy upamiętnili bohaterów Laslova

laslovo-2016Chorwaccy i węgierscy nacjonaliści uczestniczyli w tradycyjnej manifestacji, która upamiętnia bohaterów walk o chorwacką wieś Laslovo. Przedstawiciele obu narodów w listopadzie 1991 roku stawiali w niej opór serbskim wojskom, stąd demonstracja odbyła się pod hasłem „Parady chorwacko-węgierskiego braterstwa”.

W manifestacji wzięło udział ok. 100 osób reprezentujących m.in. chorwacką Inicjatywę Chorwacko-Węgierskiego Braterstwa oraz węgierskie Jobbik oraz Ruch 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM). Akcja w Laslovie we wschodniej Chorwacji odbyła się pod hasłem „Parady chorwacko-węgierskiego bratestwa” i odbyła się już po raz piąty. Po przejściu główną ulicą wsi uczestnicy manifestacji złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem bohaterów walk o Laslovo z czasów chorwackiej wojny o niepodległość.

Frano Čirko z Inicjatywy Chorwacko-Węgierskiego Braterstwa podkreślił, że wyjątkowa demonstracja odbywa się już po raz piąty, natomiast wyjątkowość wydarzenia polega natym, iż rzadko na arenie międzynarodowej można zobaczyć wspólną manifestację przedstawicieli dwóch narodów walczących ramię w ramię z wrogiem. Chorwacki nacjonalista przypomniał jednocześnie o oblężeniu węgierskiego Szigetvár w 1566 r., gdzie również miało miejsce chorwacko-węgierskie braterstwo broni. Čirko dodał, że wydarzenia sprzed 25 i 450 lat są zobowiązaniem dla współczesnej młodzieży z obu państw.

Szabolcs Szalay z Jobbiku powiedział natomiast, że mieszkańcy i dawni obrońcy wsi są pomnikiem żywej historii, stąd też wyraził wdzięczność, iż młodzi nacjonaliści mogą nauczyć się od nich wiele nauczyć. Przez 152 dni mieszkańcy Laslova poświęcali się w obronie swojego miejsca zamieszkania, co jest godne uwagi, nawet jeśli ostatecznie serbskim żołnierzom udało się zająć wieś. Pamięć o tych wydarzeniach jest więc tym ważniejsza, iż obecnie w Chorwacji i na Węgrzech dokonywane są ataki na dziedzictwo narodowe, chrześcijańskie wartości i tradycje,

Zsolt Dér, który w 1991 r. przybył z Węgier jako ochotnik w wojnie o niepodległość Chorwacji, opowiedział o losach części żołnierzy walczących w tamtym czasie na terytorium Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny. Ladislav Ferenc, sekretarz Stowarzyszenia Obrońców Laslova, podziękował natomiast nacjonalistom z obu krajów za regularne upamiętnianie wydarzeń sprzed 25 lat.

Walki w Laslovie rozpoczęły się w czerwcu 1991 r., a mieszkańcy wsi i chorwaccy żołnierze przez 152 dni opierali się atakom serbskich wojsk, którym ostatecznie udało się zająć miejscowość.

Źródła: Sloboda.hr / Szent Korona Radio

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s