Jobbik przeciwko konstytucyjnym zmianom w sprawie imigrantów

Nacjonaliści z Jobbiku zagłosowali przeciwko rządowemu projektowi zmian w węgierskiej konstytucji, które dotyczyły zakazu osiedlania cudzoziemców w kraju bez zgody Zgromadzenia Narodowego. Jobbik sprzeciwia się bowiem wprowadzonym trzy lata temu przez gabinet Viktora Orbána rozwiązaniom, dotyczącym możliwości osiedlania się imigrantów jeśli wykupią oni obligacje państwowe.

Rządzący Fidesz zaproponował zmiany w ustawie zasadniczym po referendum z początku października, które nie było co prawda wiążące z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale przytłaczająca większość jego uczestników opowiedziała się przeciwko kwotom uchodźców proponowanym przez Komisję Europejską. Rządowa nowelizacja ustawy zasadniczej przewidywała więc, że osiedlanie cudzoziemców na terytorium Węgier nie będzie możliwe bez uprzedniej zgody parlamentu. Jednocześnie jednak od trzech lat w kraju obowiązuje prawo umożliwiające uzyskanie zgody na stały pobyt na Węgrzech, jeśli uprzednio osoba niebędąca obywatelem tego kraju wykupi obligacje rządowe warte przynajmniej 250 tys. euro.

Nacjonaliści początkowo zapowiadali, iż są gotowi poprzeć projekt zmian w konstytucji, ponieważ jest on zgodny z poglądem partii na kwestię osiedlania na Węgrzech imigrantów. W międzyczasie okazało się jednak, że zięć Orbána prowadzi interesy z saudyjskim biznesmenem Ghaithem Pharaonem, który od 1991 r. jest poszukiwany przez amerykańskie FBI pod zarzutem prania brudnych pieniędzy, a także kooperacji finansowej z organizacjami terrorystycznymi. Węgierskie media poinformowały jednocześnie, że Paharaon zakupił willę w Budapeszcie,w  sąsiedztwie prywatnego domu szefa rządu.

Politycy Jobbiku podczas dyskusji na temat zmian w konstytucji rozwiesili baner z hasłem „Ten kto wpuszcza terrorystów dla pieniędzy jest zdrajcą”, na którym widoczne jest logo Fideszu z nazwą ugrupowania napisaną po arabsku. Nacjonaliści jednocześnie zagłosowali przeciwko zmianom w ustawie zasadniczej (Fidesz i satelicka KDNP nie posiadają obecnie większości konstytucyjnej), co spotkało się z falą krytyki ze strony prorządowych mediów. Szef Jobbiku Gábor Vona powiedział, iż jego partia może rozmawiać na temat ponownego głosowania na ten temat, jednak wcześniej musi zostać wycofany opisany wyżej mechanizm. Nacjonaliści uważają bowiem, że na terenie Węgier nie powinni osiedlać się ani biedni, ani bogaci terroryści.

Ugrupowanie zapowiedziało jednocześnie, iż opowiada się za przeprowadzeniem zmian w trzech krokach. Po pierwsze, należy wycofać obligacje przeznaczone dla cudzoziemców i zamknąć biura ich sprzedaży, w tym niedawno otwartą placówkę w Iraku. Po drugie, potrzebne jest przeprowadzenie dochodzenia w sprawie sprzedaży tych aktywów. Po trzecie, Jobbik domaga się powołania komisji w sprawie wyjaśnienia afery Pharaona.

Źródła: Kresy.pl / Jobbik.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s