Bułgarski nacjonalista trzeci w wyborach prezydenckich

karakaczanowWspólny kandydat bułgarskich nacjonalistów Krasimir Karakaczanow uzyskał trzeci wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Na lidera VMRO-Bułgarskiego Ruchu Narodowego swój głos oddało blisko 546 tysięcy Bułgarów, a więc 15 procent wszystkich osób, które zdecydowały się pójść do urn wyborczych.

Karakaczanow uzyskując 15 proc. głosów uplasował się na trzecim miejscu, tuż za kandydatami dwóch największych bułgarskich partii politycznych. Zwycięzcą pierwszej tury wyborów prezydenckich okazał się były wojskowy i kandydatów Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Rumen Radew, który uzyskał 25,7 proc. głosów. W drugiej turze głosowania zmierzy się on z przewodniczącą parlamentu i politykiem centroprawicy Cecą Caczewą, cieszącą się poparciem 22 proc. wyborców.

Głos po wyborach zabrali wszyscy uczestnicy koalicji nacjonalistów, którą poza VMRO – Bułgarskim Ruchem Narodowym i Narodowym Frontem Ocalenia Bułgarii (w parlamencie obie partie występują pod szyldem Frontu Patriotycznego) tworzy także ATAKA Wolena Siderowa. Zdaniem nacjonalistów naród bułgarski wyraźnie dał do zrozumienia, że chce być reprezentowany przez zjednoczone sił patriotyczne, mimo dzielących ich w niektórych sprawach różnic, dlatego też wszystkie trzy partie zamierzają skupić się na kwestiach je łączących.

Sam Karakaczanow odniósł się natomiast do słów premiera Bojko Borisowa, który jako lider centroprawicy zapowiedział, iż złoży rezygnację w razie przegranej Caczewy. Zdaniem lidera VMRO, przedterminowe wybory parlamentarne w tej chwili służyłyby jedynie wąskim interesom partyjnym. Jednocześnie Karakaczanow zapowiedział, iż nie poprze żadnego z dwójki kandydatów, a wyborcy zjednoczonych sił nacjonalistycznych powinni rozstrzygnąć tą kwestię w zgodzie z własnym sumieniem. Zaznaczył on przy tym, że oglądając debaty pomiędzy Radewem i Caczewą jego wyborcy powinni zwrócić uwagę na ich propozycje w kwestii chociażby minimalnej emerytury.

Źródło: VMRO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s