Jobbik celebrował 60. rocznicę wybuchu Rewolucji Węgierskiej

jobbik-1956-2016Nacjonaliści z Jobbiku tradycyjnie zorganizowali swój wiec z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Rewolucji Węgierskiej, która rozpoczęła się 23 października 1956 roku. Liderzy ugrupowania nie tylko odnosili się do historycznej kwestii walki o wolność, ale nawiązywali do bieżącej polityki, krytykując kierunek przemian po upadku komunizmu.

Kilkuset członków i zwolenników Jobbiku zebrało się w Pasażu Corvina, gdzie w 1956 r. toczyły się jedne z najbardziej krwawych walk związanych z radziecką interwencją na Węgrzech. Właśnie w tym miejscu liczącym sobie dwa tys. osób oddziałem dowodził Gergely Pongrátz, który w 2003 r. brał udział w powstaniu Jobbiku jako partii politycznej.

Do postaci Pongrátza w swoim przemówieniu nawiązał Levente Murányi, działacz Jobbiku, który w 1957 r. został skazany przez komunistyczny sąd na więzienie za swój udział w Rewolucji Węgierskiej. Murányi powiedział, że naród węgierski jest w stanie uratować tylko duch rewolucji sprzed sześćdziesięciu lat, a nacjonaliści funkcjonują nie tylko dlatego, iż Pongrátz przekazał im charakterystyczną z czasów flagę z dziurą, ale również z powodu natury Węgrów chcących bronić swojego kraju. Były wiceszef Jobbiku przypomniał, że w 1956 r. ludzie wyszli na ulicy w ramach sprzeciwu wobec zagranicznej tyranii, która niszczyła węgierskie symbole. Powstańcom odwagi dodawało natomiast pragnienie wolności oraz odwaga. Zdaniem Murányiego krew przelana w trakcie powstania nie poszła na marne, i przyczyniła się do pokonania komunizmu.

László Toroczkai, wiceprezes Jobbiku i burmistrz miejscowości Ásotthalom, uznał powstańców z 1956 r. za wzór naśladowania przez cały świat, ponieważ podtrzymywali oni węgierskie pragnienie wolności. Udało się je zrealizować w końcu w 1990 r., jednak przywódcy polityczni w nieuczciwy sposób negocjowali z okupantem, stąd już w 1994 r. premierem Węgier został Gyula Horn, były członek komunistycznych bojówek walczących z powstańcami. Toroczkai odnosząc się do bieżącej polityki zwrócił uwagę na fakt, iż obecnie zagraniczne czynniki chcą narzucić Węgrom obowiązkowe kwoty imigrantów, choć jednocześnie Węgrzy sami są traktowani w Unii Europejskiej jako obywatele drugiej kategorii. Nacjonalistyczny samorządowiec stwierdził też, że jest dumny z faktu, iż w 2006 r. uczestniczył w kolejnej rewolucji wymierzonej tym razem w lewicowo-liberalny rząd, która w pewnym stopniu została jednak zawłaszczona przez Viktora Orbána. Faktem jest jednak, że dzięki protestom sprzed dziesięciu lat Jobbik jest obecnie największą partią opozycyjną.

Następnie głos zabrał aktor László Baranyi, uczestnik walk w obronie Budapesztu na przełomie 1944 i 1945 r. oraz naoczny światek wydarzeń z 1956 r. Powiedział on zgromadzonym, że po raz pierwszy poczuł się prawdziwym Węgrem, kiedy zobaczył zniszczony pomnik Józefa Stalina, który został obalony już w pierwszych dniach rewolucji. Emerytowany artysta resztę swojego wystąpienia poświęcił właśnie wydarzeniom sprzed sześćdziesięciu lat.

Ostatnim mówcą w trakcie wiecu był przewodniczący Jobbiku. Gábor Vona stwierdził, że jeśli obecne władze rzeczywiście tak ceniły powstańców z 1956 r., jawna byłaby lista agentów komunistycznych służb specjalnych odpowiedzialnych za tłumienie rewolucji. Tymczasem nie ujawniono ani tych materiałów, ani nie rozliczono osób odpowiedzialnych za zwalczanie antyrządowych protestów z 2006 r., choć wyroki usłyszały osoby uczestniczące w demonstracjach sprzed dziesięciu lat. Poza tym lider nacjonalistów skrytykował postulaty rządzących dotyczące imigrantów, ponieważ mają one doprowadzić do osiedlenia się rzekomo bogatych przybyszy spoza Europy, którzy również mogą być terrorystami.

Po wiecu ulicami Budapesztu przeszedł tradycyjny pochód z pochodniami, który co roku organizowany jest przez młodzieżówkę Jobbiku. Manifestacja zakończyła się pod siedzibą węgierskiego radia państwowego, gdzie 23 października 1956 r. otworzono ogień do osób domagających się odczytania przez rozgłośnię żądań rewolucjonistów.

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s