Nacjonaliści w obronie serbskiej własności w Kosowie

serbska-partia-radykalnaSerbska Partia Radykalna wyraziła zaniepokojenie polityką centroprawicowego rządu, który ich zdaniem nie przejmuje się serbską własnością państwową na terenie nieuznawanej przez ten kraj Republiki Kosowa. Tymczasem Albańczycy mają traktować serbskie aktywa jak swoje własne.

Zastępca przewodniczącego klubu parlamentarnego Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka, SRS) Nemanja Sarović zwołał specjalną konferencję prasową, podczas której wezwał rząd Aleksandara Vucicia do obrony serbskiej własności na terytorium Kosowa. Gabinet Vucicia miał stwierdzić nieważność kosowskiego „prawa Trepca”, które dotyczy przejęcia aktywów kopalni Terpca, jednak zdaniem nacjonalistów nie ma to większego znaczenia, ponieważ w mocy pozostają inne akty prawne dotyczące przejęcia serbskich aktywów państwowych znajdujących się na terytorium Kosowa.

SRS uważa, że serbski rząd powinien wzmocnić ochronę swojej własności w Kosowie i Metochii, ponieważ w chwili obecnej Albańczycy z Kosowa uznają ją za swoje własne aktywa. Sarović podkreślił jednocześnie, że kolejne odwołania w tej sprawie do instytucji międzynarodowych niczego nie zmienią, ponieważ państwa zachodnie zawsze rozstrzygają wszelkie spory na korzyść władz Kosowa. Tymczasem według serbskiej konstytucji niedopuszczalne jest, aby jakakolwiek część państwowej własności faktycznie nie należała do nikogo.

Źródło: Serbska Partia Radykalna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s