„Nasza Słowacja” uczciła urodziny księdza Tiso

tiso-urodzinyDziałacze Partii Ludowej „Nasza Słowacja” w kilku słowackich miastach uczcili 129. rocznicę urodzin ks. Józefa Tiso, który w latach 1939-1945 był prezydentem Pierwszej Republiki Słowackiej.

Ks dr. Jozef Tiso urodził się 13 października 1897 r. w Wielkiej Bytczy w północnej części Słowacji. W tym roku rocznica jego urodzin zbiegła się z pogrzebem Michala Kováča, prezydenta Słowacji w latach 1993-1998. Nacjonaliści z Partii Ludowej „Nasza Słowacja” ((Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) zwracali uwagę, iż media tytułowały Kováča „pierwszym prezydentem słowackiej republiki”, tymczasem to właśnie Tiso był pierwszym przywódcą niepodległej Słowacji.

Ugrupowanie Mariana Kotleby zorganizowało obchody jego urodzin w kilku miastach Słowacji: Bratysławie, Nitrze, Šaštínie i Wielkiej Bytczy. W słowackiej stolicy działacze partii i jej parlamentarzyści zebrali się przy grobie Tisy, w Wielkiej Bytczy złożyli wieńce pod jego rodzinnym domem, w Nitrze złożono kwiaty w miejscu złożenia doczesnych szczątków katolickiego duchownego, natomiast w Šaštínie odbyła się specjalna msza święta upamiętniająca pierwszego słowackiego prezydenta.

Źródło: Nasza Słowacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s