Pułk „Azow” powołał własną partię polityczną

azow-korpus-kongresPułk „Azow”, powołany do życia przez ukraińskich nacjonalistów w związku z rozpoczęciem działań wojennych w Donbasie, postanowił powołać do życia własną partię polityczną czyli Korpus Nacjonalistyczny. Jej założyciele deklarują, iż głównym hasłem ich programu jest „ukrainocentryzm”, a także współpraca z państwami regionu pomiędzy Morzem Czarnym i Bałtyckim oraz zerwanie stosunków dyplomatycznych Ukrainy z Rosją.

Pułk wchodzący w skład Specjalnych Pododdziałów Ochrony Porządku Publicznego na Ukrainie powstał w maju 2014 r. jako ochotniczy batalion paramilitarny, a już we wrześniu przybrał swój obecny kształt. „Azow” dotychczas był kojarzony przede wszystkim z nacjonalistycznym Prawym Sektorem, jednak jego dowódca i jednocześnie poseł Andrij Biłecki nigdy nie należał do tego ugrupowania. Bojownicy z Donbasu już miesiąc temu zapowiedzieli, iż już niedługo odbędzie się kongres założycielski ich własnej partii.

Odbył się on ostatecznie w piątek 14 października w Domu Architekta w Kijowie, a według organizatorów wzięło w nim udział 292 delegatów, którzy podpisali się pod uchwałą o utworzeniu partii Korpus Nacjonalistyczny. Szefem nowego ugrupowania jednogłośnie wybrano Biłeckiego, który stwierdził, że Ukraina nie potrzebuje już słów ze strony polityków, ale konkretnych czynów. Program Korpusu opiera się o zasady „ukrainocentryzmu”, a ponadto jego celem jest ustanowienie nowego porządku w kraju, tworzenie warunków dla rozwoju technologii przemysłowych, rozwój energetyki jądrowej, czy też zaostrzenie kar za nadużycia władzy i korupcji. Poza tym partia chce zacieśniać współpracę z państwami regionu Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego oraz zerwać traktat o przyjaźni i stosunki dyplomatyczne z Federacją Rosyjską.

Po kongresie ulicami Kijowa przeszło blisko pięć tysięcy osób, które uczciły tym samym pamięć Ukraińskiej Powstańczej Armii, obrońców kraju oraz Kozaków.

Źródła: „Azow” / ua.euronews.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s