Le Pen na obchodach dziesięciolecia „Synthèse nationale”

synthese-nationale-2016-4Jean-Marie Le Pen był najważniejszym gościem na konferencji z okazji dziesięciolecia „Synthèse nationale”, a więc narodowo-tożsamościowego magazynu wydawanego od października 2006 roku. Poza nim w wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele francuskich środowisk narodowo-radykalnych oraz lider Interesu Flamandzkiego, Filip Dewinter.

Konferencję zorganizowano 2 października w Rungis, aby uczcić dziesiątą rocznicę powstania „Synthèse nationale”. Ten tożsamościowy magazyn i wydawnictwo, od października 2006 r. wnosi duży wkład w intelektualną bazę francuskiego ruchu nacjonalistycznego oraz tożsamościowego. Co roku pismo organizuje też Narodowy Dzień Tożsamości, którego tegoroczna edycja poświęcona była wspomnianej rocznicy. Ogółem przez całe wydarzenie przewinęło się zdaniem organizatorów blisko 1,3 tys. osób.

Najważniejszym gościem konferencji był Jean-Marie Le Pen, europoseł i założyciel Frontu Narodowego. W swoim przemówieniu były już polityk Frontu krytykował obecną politykę imigracyjną Francji, przewidując eksplozję demograficzną mogącą zagrozić dominacji Francuzów we własnym państwie. Właśnie dlatego, zdaniem Le Pena, należy nie tylko powstrzymać napływ obcokrajowców do Francji, ale zacząć również myśleć o wydaleniu imigrantów z tego kraju. Nestor francuskiego nacjonalizmu w swoim przemówieniu cytował też Roberta Brasillacha, poetę i publicystę, którego w 1945 r. rozstrzelano za kolaborację z Niemcami, natomiast dwa lata wcześniej obciążył on Sowietów za zbrodnię w Katyniu.

Inną znaną postacią uczestniczącą w konferencji był Filip Dewinter, lider narodowców z Interesu Flamandzkiego (Vlaams Belang). W swoim wystąpieniu mówił on o „trzeciej muzułmańskiej inwazji na Europę”, podkreślając konieczność odrzucenia islamu na drugą stronę Morza Śródziemnego, aby zachować „europejską cywilizację i biel”. Warto wspomnieć, że partia belgijskiego posła jest na co dzień sojusznikiem francuskiego FN w Parlamencie Europejskim.

Jednym z panelistów był również Carl Lang, przewodniczący Partii Francji, który w 2009 r. odszedł z FN po konflikcie z jego władzami z powody krytyki szefowej tej partii, Marine Le Pen. Lang stwierdził w swoim wystąpieniu, że córka Jean-Marie Le Pena oskarżając go o negowanie Holocaustu działała w imieniu „sił anty-francuskich”. Ponadto w konferencji wzięli udział m.in. włoski publicysta Gabriele Adinolfi, przedstawiciele walońskiego ruchu NATION, francuskiego „Ziemia i Ludzie” (Terre et peuple), portalu internetowego Świeckiej Riposty (Riposte laïque) oraz kilku regionalnych ruchów tożsamościowych.

synthese-nationale-2016-2 synthese-nationale-2016-3

synthese-nationale-2016

Źródła: Synthese nationale / Le Monde

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s