Jobbik wzywa premiera Węgier do ustąpienia

jobbik-logo-2Nacjonaliści z Jobbiku wezwali centroprawicowego premiera Viktora Orbána do ustąpienia ze stanowiska, w związku z niepowodzeniem referendum dotyczącym odrzucenia obowiązkowych kwot uchodźców proponowanych przez Komisję Europejską. Opozycyjne ugrupowanie uważa, że organizacja głosowania nie była potrzebna, bowiem już w maju opowiadało się ono w tej kwestii za zmianą ustawy zasadniczej przez parlament.

Niedzielne referendum prawnie nie jest wiążące, ponieważ wzięło w nim udział mniej niż 50 proc. osób uprawnionych, stąd głosowanie jest nieważne. Rządzący Fidesz podkreśla jednak, że blisko 95 proc. jego uczestników zagłosowało przeciwko kwotom uchodźców narzucanym przez Komisję Europejską, stąd dali oni pozytywny sygnał do zmiany ustawy zasadniczej w tym kierunku.

Tymczasem Jobbik uważa, że referendum okazało się klęską premiera Viktora Orbána, bo mimo intensywnej kampanii prowadzonej przed głosowaniem, nie uzyskano wystarczającej frekwencji. Zdaniem lidera nacjonalistów, Gábora Vony, szef węgierskiego rządu od niedzieli jest uważany za nieudolnego polityka, a zachodnioeuropejscy przywódcy nie będą poważnie traktować nieważnego referendum, dlatego też Orbán powinien ustąpić ze swojego stanowiska. Przewodniczący Jobbiku pytał się lidera Fideszu czy zdaje sobie sprawę ze swoich błędów, podkreślając jednocześnie, że blisko połowa osób opowiadających się przeciwko kwotom została w domach mimo intensywnej kampanii prowadzonej przy pomocy rządowych środków.

Vona przypomniał, że jego ugrupowanie już w maju proponowało przeprowadzenie głosowania w parlamencie, który bez referendum mógł odpowiednio zmienić konstytucję. Nacjonaliści już wówczas zwracali uwagę, iż węgierskie społeczeństwo popiera odrzucenie kwot uchodźców, ale z powodu niechęci do obecnej władzy może nie pójść głosować. Stąd też przyjęcie odpowiednich przepisów przez Zgromadzenie Narodowe mogłoby zaoszczędzić pieniądze podatników i pomóc uniknąć kompromitacji na arenie międzynarodowej.

Węgierski premier nie pozostawał dłużny, odpowiadając na słowa Vony hasłem, iż Jobbik swoimi wypowiedziami pokazuje, że stał się „lokajem Brukseli”, co jest „nieładnym i niepatriotycznym krokiem”. Część polityków Fideszu sugerowała natomiast, że nacjonaliści bojkotowali niedzielne głosowanie.

Źródła: Jobbik / Hungarian Free Press

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s