Budaházy skazany na trzynaście lat więzienia

Węgierski nacjonalista György Budaházy został skazany na trzynaście lat więzienia za rzekome prowadzenie działalności terrorystycznej w ramach organizacji „Magyarok Nyilai”, która ma odpowiadać za organizację antyrządowych protestów i ataków na biura rządzących socjalistów i liberałów w latach 2007-2009.

Sąd Miejski pierwszej instancji w Budapeszcie ogłosił wyrok dotyczący Budaházy’ego po trwającym od 2009 r. dochodzeniu. Węgierski narodowy radykał został skazany na 13 lat więzienia, choć prokurator żądał kary 20 lat za kratkami. Budaházy był oskarżany o prowadzenie działalności terrorystycznej pod szyldem „Magyarok Nyilai”, napaść oraz użycie środków przymusu bezpośredniego. Poza nim sąd skazał pod podobnymi zarzutami jedną osobę na 12 lat więzienia, czterech nacjonalistów na 10 lat, jednego na 9 lat więzienia, a pozostali aktywiści mają spędzić za kratami od 5 do 7 lat.

Budaházy w 2002 r. zorganizował blokadę Mostu Elżbiety w Budapeszcie w proteście przeciwko fałszowaniu wyborów parlamentarnych, a cztery lata później był jednym z uczestników walk pod siedzibą telewizji państwowej MTV. Nacjonalista został jednak skazany za działalność prowadzoną w latach 2007-2009, kiedy wraz ze swoimi towarzyszami miał atakować koktajlami Mołotowa siedziby Węgierskiej Partii Socjalistycznej i liberalnego Związku Wolnych Demokratów, polityków tych partii, a także jeden z klubów dla homoseksualistów.

Źródła: HVG / Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s