Šešelj zamierza pojechać do Chorwacji

seselj-croatian-flagPrzewodniczący Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka, SRS), Vojislav Šešelj, zapowiedział użycie swojego nowego paszportu dyplomatycznego w celu wjazdu na terytorium Chorwacji.

Lider serbskich nacjonalistów poinformował w wypowiedzi dla mediów, że jako szef największej partii opozycyjnej w Zgromadzeniu Narodowym otrzymał paszport dyplomatyczny. Dokument ten wystawia się w Serbii osobom mającym specjalne misje w innych krajach, stąd dziennikarze zapytali szefa SRS, czy powierzono mu w związku z tym jakieś specjalne zadanie. Šešelj nie chciał ujawnić szczegółów, odpowiadając żartobliwie, że jest „znanym misjonarzem”.

Šešelj zamierza użyć paszportu dyplomatycznego, aby wjechać na terytorium Chorwacji, która najmocniej protestowała przeciwko jego zwolnieniu z aresztu prowadzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny ds. byłej Jugosławii w Hadze. Szef serbskich nacjonalistów twierdzi, że zamierza spotkać się z chorwacką prezydent Kolindą Grabar-Kitarović, a także uzyskać „mały wpływ” na zbliżające się wybory parlamentarne w Chorwacji. Šešelj dodał, że z pewnością w Chorwacji istnieją osoby, które go nienawidzą, ale myśli on jednocześnie, iż „ogromna większość” przywita go serdecznie.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Chorwacji po uniewinnieniu przewodniczącego SRS w marcu przez Trybunał w Hadze, wydało zakaz jego wjazdu na chorwackie terytorium. Na początku 2015 r. Šešelj w trakcie wiecu w Belgradzie spalił natomiast flagę Chorwacji.

Źródło: b92.net

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s