Vona: więcej wolności i demokracji po wygranej Jobbiku

jobbik-zjazd-2014-3Przewodniczący węgierskiego Jobbiku, Gábor Vona, stwierdził podczas swojej wizyty w Rumunii, że po zwycięstwie jego partii w wyborach parlamentarnych za dwa lata, na Węgrzech będzie więcej wolności i demokracji niż w trakcie trwających rządów centroprawicowego Fideszu.

Vona tradycyjnie uczestniczył w kolejnym, już dziewiątym, obozie organizowanym przez Węgierskie Stowarzyszenie Młodzieży z Transylwanii (EMI), który trwa właśnie w Gheorgheni znajdującym się obecnie na terytorium Rumunii. Jobbik w trakcie tego wydarzenia prowadził swoją kampanię dotyczącą referendum na temat obowiązkowych kwot uchodźców, forsowanych od zeszłego roku przez Komisję Europejską.

Lider węgierskich nacjonalistów powiedział w trakcie swojego przemówienia, iż każdy Węgier powinien w październiku wziąć udział w zarządzonym referendum dotyczącym imigracji i zagłosować za odrzuceniem propozycji Brukseli. Vona jednocześnie podkreślił, że lewica wzywająca do bojkotu głosowania de facto dopuszcza się zdrady interesów narodowych. Dla szefa Jobbiku sama imigracja jest obecnie szokiem dla Europy Zachodniej, natomiast to Europa Wschodnia opowiada się przeciwko projektowi wielokulturowości. Vona zaznaczył przy tym, że największym problemem w napływie osób spoza Unii Europejskiej nie jest wyznawana przez nich religia, ale kwestie kulturowe.

Pytany o korupcję na Węgrzech Vona powiedział, iż system stworzony przez centroprawicowy Fidesz różni się od tego znanego z czasów lewicy jedynie tym, że ma charakter lokalny, natomiast lewa strona była korumpowana przez międzynarodowe podmioty. Stąd w wyborach parlamentarnych w 2018 r. najważniejszym tematem będzie łapówkarstwo, a także kwestia wolności i demokracji. Zdaniem szefa Jobbiku, pod rządami Fideszu ludzie jedynie szeptem mówią na kogo będą głosować, ponieważ taką atmosferę wytworzyło ugrupowanie Viktora Orbana. Nacjonaliści chcą natomiast więcej demokracji i wolności w swoim kraju.

Na podstawie: Alfahir.hu

1 thought on “Vona: więcej wolności i demokracji po wygranej Jobbiku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s