Nacjonalista nie zostanie liderem chorwackiej prawicy

HasanbegovicUstępujący chorwacki minister kultury Zlatko Hasanbegović nie będzie ubiegał się o funkcję przewodniczącego prawicowej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej. Historyk, nacjonalista i muzułmanin podkreślił, iż nie zapowiadał swojego startu w wewnątrzpartyjnych wyborach, stąd nie zamierza z tego powodu przekazywać wsparcia dla innego kandydata.

Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (Hrvatska demokratska zajadnica, HDZ) nie ma lidera od połowy czerwca, kiedy ze stanowiska przewodniczącego ustąpił Tomislav Karamarko. Jego odejście miało związek z upadkiem koalicji rządowej, co spowodowane było niejasnymi związkami jego żony z lobbystami działającymi na rzecz węgierskiego koncernu paliwowego MOL, z którym Chorwacja od kilku lat znajduje się w sporze z powodu niejasnej prywatyzacji państwowego operatora INA. 17 lipca mają więc odbyć się wybory na przewodniczącego największej partii chorwackiej prawicy.

Ustępujący minister kultury, który w ostatnich miesiącach podjął szereg decyzji kontrowersyjnych dla środowisk lewicowo-liberalnych, ogłosił ostatecznie, że nie zamierza ubiegać się o stanowisko lidera HDZ. Według Hasanbegovicia, starał się on działać na rzecz ugrupowania, choć wprowadzono wobec niego nieuprawnioną kampanię mającą na celu wywołanie kontrowersji wśród społeczeństwa. Z tego powodu jego start dla szefa HDZ mógłby zostać wykorzystany przez chorwacką lewicę i utorować jej drogę do ponownego przejęcia władzy. Dlatego Hasanbegović nie zamierza ubiegać się o fotel przewodniczącego, ale jednocześnie nie przekazuje swojego poparcia żadnemu z kandydatów, bowiem nigdy oficjalnie nie zapowiedział swojego startu.

Nacjonalista podkreślił jednocześnie, że każdy nowy przewodniczący będzie miał odpowiednią legitymację i będzie się cieszył jego poparciem. Hasanbegović odnosząc się do postaci Andreja Plenkovicia, który ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach, stwierdził że powinien on być kandydatem kierującym się szczęściem, mądrością polityczną i interesem narodowym.

Źródło: Narod.hr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s