Łotewscy narodowcy przeciwko dofinansowaniu imigrantów

zjednoczenie-narodowe-logoŁotewskie Zjednoczenie Narodowe (Nacionālā apvienība, NA) odcięło się od projektu rozporządzenia przygotowanego przez współtworzony przez siebie rząd. Tamtejszy resort spraw wewnętrznych zamierza bowiem zwiększyć dzienne świadczenia dla uchodźców przebywających na terenie Łotwy.

Projekt rozporządzenia łotewskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, na czele którego stoi centroprawicowy polityk Richards Kozlovskis, przewiduje zwiększenie dziennego uposażenia dla uchodźców z 2,15 do 3 euro. Nacjonaliści współtworzący gabinet premiera Mārisa Kučinskisa odcięli się jednak od tej inicjatywy.

Zdaniem polityków NA, decyzja resortu spraw wewnętrznych jest nie tylko niezgodna z ich wolą, ale także głosem większości łotewskich obywateli, którzy sprzeciwiają się kwotom uchodźców narzuconym przez Komisję Europejską państwom członkowskim Unii Europejskiej. Według przyjętego w zeszłym roku mechanizmu, na terytorium Łotwy ma pojawić się 776 przybyszy spoza Europy, co generuje spore koszty dla tego niewielkiego państwa.

Nacjonaliści zwracają uwagę, że według danych ministerstwa opieki społecznej, blisko 20 tys. łotewskich emerytów w 2015 r. otrzymywało mniej niż 100 euro miesięcznie, stąd musieli oni przeżyć za mniej niż 3 euro miesięcznie. Tymczasem celem państwa powinno być przeciwdziałanie nierównościom społecznym, stąd rząd musi pomóc najuboższym mieszkańcom własnego kraju, którzy powinni mieć pierwszeństwo przed imigrantami. Lider frakcji NA w parlamencie, Raivis Dzintars, uważa zwiększenie świadczeń dla uchodźców za niemoralne, co może doprowadzić do poważnych napięć w łotewskim społeczeństwie.

Źródło: Zjednoczenie Narodowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s