„Nasza Słowacja” zbiera podpisy za wyjściem z UE i NATO

DSC_0001Partia Ludowa „Nasza Słowacja” (Ľudová strana „Naše Slovensko”, LS-NS) rozpoczęła zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wyjścia Słowacji ze struktur Unii Europejskiej i NATO. Nacjonaliści ogłosili swoją akcję 1 lipca, kiedy Słowacja objęła przewodnictwo w Prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Ugrupowanie Mariana Kotleby zbiera podpisy pod oddzielnymi referendami, ponieważ zdaniem lidera LS-NS, wielu Słowaków chcących wycofania kraju ze struktur NATO popiera pozostanie w Unii Europejskiej i na odwrót. Ogółem inicjatywa referendalna została rozpoczęta 1 lipca we wszystkich miastach wojewódzkich Słowacji, zbiegając się w czasie z objęciem Prezydencji Rady Unii Europejskiej przez naszych południowych sąsiadów.

Nacjonaliści uzasadniają rozpoczęcie swojej akcji faktem, iż Wielka Brytania w referendum zdecydowała o opuszczeniu UE, co stwarza nową sytuację w Europie. Dodatkowo inicjatywa ma na celu przedyskutowanie zalet i wad członkostwa Słowacji w NATO i sensu istnienia sojuszu w warunkach współczesnego porządku światowego, który nazywany jest zresztą przez LS-NS organizacją przestępczą.

Aby inicjatywa referendalna była brana pod uwagę, potrzebne jest zebranie blisko 350 tys. podpisów. Działacze partii Kotleby domagają się przy okazji obniżenia progu wymaganego do uznania głosowania za wiążące. Miałby on wynosić 33 proc., a nie 50 proc. jak dotychczas.

Źródło: Nasza Słowacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s