Jobbik uznaje Brexit za ostatnią szansę na reformę Unii Europejskiej

jobbik-logo-2Węgierski Jobbik przedstawiając swoje stanowisko w sprawie referendum decydującym o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej skupia się przede wszystkim na podkreśleniu, iż tzw. Brexit jest ostatnią szansą na zmianę kierunku w którym zmierzają unijne struktury.

Márton Gyöngyösi, poseł i wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, nazwał wybór Brytyjczyków największym policzkiem wymierzonym Unii Europejskiej w jej historii. Jednocześnie głosowanie jest najprawdopodobniej ostatnią szansą dla Brukseli, aby rozważyła ona czy chce iść ścieżką centralizacji i dyktatury ignorującej wolę i opinię państw i narodów europejskich, czy też chce ona przemienić się w Europę Narodów.

Polityk Jobbiku wyraził równocześnie zaniepokojenie, iż wielu europejskich przywódców wyrażanie swojego stanowiska wobec Brexitu rozpoczęła od krytykowania brytyjskiego premiera Davida Camerona, obwiniając go za przeprowadzenie referendum. Gyöngyösi uznał podobne wypowiedzi za oznakę fałszywej, złej i cynicznej mentalności dominującej w Unii Europejskiej, która polega również na uznawaniu jedynie tych głosowań, które zgodne są z oczekiwaniami unijnych przywódców.

Tymczasem wysoka frekwencja i zrównoważona kampania przedreferendalna wskazują na to, iż wybór Brytyjczyków jest solidnie uzasadnioną odpowiedzią na pytanie zawarte w referendum, a Brytyjczycy zasługują na szacunek. Poseł nacjonalistów domaga się jednocześnie uznania referendum za wiążące, ponieważ Brytyjczycy w trakcie całej kampanii znajdowali się pod ogromną presją zewnętrzną i wewnętrzną, pokazując, iż poza strukturami unijnymi można spokojnie istnieć. Swoją klasę pokazała też brytyjska klasa polityczna, która zasłużyła na kredyt zaufania z powodu jakości prowadzonej kampanii, zapewniając wyborcom należytą liczbę informacji.

Innym rezultatem referendum jest fakt, iż zachodnie państwa będą musiały również wysłuchać głosu narodów wschodnioeuropejskich, wychodząc poza perspektywę interesów Niemiec i Francji. Brytyjskie głosowanie jest też ważną informacją dla węgierskich polityków, którzy jak mantrę powtarzają sformułowanie, iż „dla Unii Europejskiej nie ma alternatywy”. Nacjonaliści zauważają przy tym, że węgierska klasa polityczna od blisko 25 lat nie robiła niczego innego, poza wypełnianiem rozkazów płynących z Brukseli.

Jobbik zamierza więc przyglądać się obecnie, jaki kurs swojej polityki przyjmie Unia Europejska, patrząc głównie na to, co będą w tej kwestii robiły poszczególne państwa europejskie. Jeśli więc UE nie porzuci centralizmu i dyktatury na rzecz Europy Narodów, nacjonaliści będą chcieli rozważyć renegocjację traktatu akcesyjnego i innych unijnych porozumień, a także przeprowadzić referendum na temat charakteru relacji pomiędzy Budapesztem i Brukselą.

Źródło: Jobbik

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s