HČSP wzywa Chorwackie Partie Prawa do jedności

hcsp-hspasW związku z trwającym w Chorwacji kryzysem politycznym, Chorwacka Partia Czystych Praw (Hrvatska čista stranka prava, HČSP) wezwała do jedności wszystkie nacjonalistyczne ugrupowania nawiązujące do historycznej Chorwackiej Partii Prawa (Hrvatska stranka prava, HSP).

Od kilkunastu dni w Chorwacji trwa poważny kryzys polityczny, po tym jak prawicowa Chorwacja Wspólnota Demokratyczna (HDZ) wycofała swoje poparcie dla rządu bezpartyjnego Tihomira Oreškovicia, opuszczając tym samym koalicję stworzoną z liberalną partią MOST. Według działaczy HČSP kryzys ten pokazuje, że większość chorwackich ugrupowań nie jest zatroskana o przyszłość kraju, zaś przez podobne działania zagrożona jest niepodległość Chorwacji. W ruinie ma znajdować się chorwacka suwerenność i finanse państwa, stąd powstaje w ogóle pytanie, czy można mówić jeszcze o normalnej państwowości.

HČSP uważa, że inną politykę prowadziły jedynie partie nawiązujące bezpośrednio do historycznego HSP, które zostało założone w 1861 r. przez chorwackich działaczy narodowych: Ante Starcevicia oraz Eugena Kvaternika. Nacjonaliści prowadzili bowiem wspólną walkę o wyzwolenie Chorwacji spod jarzma Jugosławii, działali przeciwko ugrupowaniom wykonującym polecenia z zagranicy, a także przeciwko wszelkiej maści antychorwackim złodziejom. Stąd w chwili obecnej potrzebne jest zjednoczenie wszystkich ugrupowań nawiązujących w swoich nazwach do HSP, których jest obecnie kilka.

Nacjonaliści chcą jednak zmobilizować przede wszystkim weteranów wojennych z lat 90. XX w., aby zaangażowali się oni w walkę o obronę fundamentów chorwackiej państwowości. Dotychczas pozostałe ugrupowania polityczne wykorzystywały jedynie dawnych żołnierzy do własnych celów politycznych, a następnie ich oszukiwały. Stąd partie nawiązujące do tradycji HSP powinny zjednoczyć się w celu odrodzenia chorwackiego patriotyzmu.

Źródło: HČSP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s