Šešelj spotkał się z premierem Serbii

seselj-vucicLider serbskich nacjonalistów Vojislav Šešelj spotkał się z premierem Aleksandarem Vuciciem w ramach jego konsultacji z szefami wszystkich ugrupowań reprezentowanych w tamtejszym parlamencie. Obaj politycy rozmawiali po raz pierwszy od ośmiu lat, kiedy to Vucić opuścił Serbską Partię Radykalną (Srpska radikalna stranka).

Šešejl i Vucić przez wiele lat współpracowali jako politycy SRS, jednak obecny premier Serbii wraz z prezydentem Tomislavem Nikoliciem postanowili w 2008 r. opuścić ugrupowanie nacjonalistów i założyli konserwatywną Serbską Partię Postępową (Srpska napredna stranka). W ostatnich miesiącach Šešejl nie szczędził słów krytyki centroprawicowym władzom kraju, jednak zarząd SRS postanowił zaakceptować zaproszenie od Vucicia, stąd obaj politycy spotkali się we wtorek (07.06) w budynku Zgromadzenia Narodowego.

Tematem rozmów była kwestia sformowania nowej koalicji rządowej po przyspieszonych wyborach parlamentarnych, które odbyły się pod koniec kwietnia. Premier Vucić jako lider zwycięskiej partii przeprowadził konsultacje z liderami pozostałych ugrupowań reprezentowanych w parlamencie. Po spotkaniu z Šešejlem stwierdził on, że rozmowa przebiegła w miłej atmosferze, natomiast lider SRS jako główny warunek wsparcia dla rządu przedstawił zerwanie negocjacji z Unią Europejską na rzecz sojuszu z Rosją.

Przewodniczący partii nacjonalistów potwierdził podczas swojej konferencji prasowej słowa Vucicia, dodając jednocześnie, że serbski premier był wyraźnie smutny po deklaracji na temat zerwania współpracy z UE. Zdaniem Šešejla świadczy to o tym, iż rząd i SRS dzieli totalna przepaść jeśli chodzi o kierunek, w którym powinna iść Serbia. Szef SRS dodał, że podczas rozmowy z szefem rządu nie poruszał tematu dawnej współpracy i miał wrażenie, iż poznawał swojego dawnego współpracownika na nowo.

Źródła: B92.net / Blic.rs

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s