Nowi wiceprzewodniczący Jobbiku

jobbik-kongres-2016Podczas partyjnego zjazdu węgierskiego Jobbiku wybrano nowe władze ugrupowania. Przewodniczącym ponownie został Gábor Vona, jednak nastąpiły poważne zmiany wśród reszty kierownictwa nacjonalistów. Do grona wiceprzewodniczących dołączyli przede wszystkim samorządowcy związani z Jobbikiem.

Reelekcja Vony, który kieruje Jobbikiem od 2006 r. była niemal pewna, stąd otrzymał on blisko 80 proc. głosów delegatów na partyjny kongres. Zmiany nastąpiły natomiast wśród pozostałych członków ścisłego kierownictwa partii. Chodzi przede wszystkim o włączenie samorządowych działaczy w skład zarządu Jobbiku, stąd znaleźli się w nim Dávid Janiczak (syn Polaka i Węgierki, burmistrz Ózd), Erik Fülöp (burmistrz Tiszavasvár) oraz László Toroczkai (burmistrz gminy Ásotthalom). Pewnym zaskoczeniem może być obecność Toroczkaia, który jako lider młodzieżowego Ruchu 64 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom, HVIM) przez lata wzbraniał się przed akcesją do partii. Poza tym wiceprzewodniczącymi nacjonalistów zostali János Volner, Dániel Z. Kárpát oraz Tamás Sneider. Tym samym swoje funkcje stracili posłowie Előd Novák, István Szávay oraz István Apáti.

Zjazd nacjonalistów otworzył Vona, który podsumował swoje dotychczasowe osiągnięcia jako przewodniczącego Jobbiku. Odnosząc się do ostatnich kontrowersji związanych ze zmianami w ugrupowaniu, podkreślił on konieczność i nieuchronność zmian przeprowadzanych w Jobbiku, który ma stać się partią ludową mogącą poszerzać swój elektorat. Lider węgierskiej partii dodał, że ma ona stać się konserwatywnym stronnictwem XXI w., chroniącym tradycyjne wartości swoich przodków, ale nie bojącym się jednocześnie wyzwań nowoczesności. Jobbik pracuje też nad programem, jaki chciałby wdrożyć jako ugrupowanie rządzące, stąd potrzebuje on specjalistów w wielu dziedzinach. Dla Vony nacjonaliści muszą być zdyscyplinowani i odpowiedzialni, aby zrealizować zakładane przez siebie cele. Głównym z nich jest natomiast odsunięcie od władzy Fideszu, bowiem to właśnie Jobbik jest obecnie jedyną prawdziwą alternatywą wobec rządów Viktora Orbana, stąd musi budować mosty łączące go z kolejnymi grupami społecznymi. Jobbik jest jednocześnie najpopularniejszym ugrupowaniem wśród młodzieży (poparcie 53 proc. osób poniżej 35. roku życia), co stanowi dla niego ogromną odpowiedzialność i ciężar.

Następnie głos zabrał poseł Tibor Bana, który ostatecznie nie uzyskał wymaganego poparcia w wyborach na wiceprzewodniczących partii. Jego zdaniem kierunek obrany przez Jobbik jest dobry, jednak potrzebna jest wytężona praca w celu wyborczego zwycięstwa. Bana dodał, iż partia skręcając w prawo musi trzymać się swoich wartości, natomiast profesjonalizm i radykalizm nie powinny się nawzajem wykluczać, ale wręcz uzupełniać. Podobnego zdania był nowy wiceprzewodniczący Fülöp, który podkreślił, że jako samorządowiec w razie potrzeby jest radykalny, a kiedy wymaga tego interes lokalnej społeczności jest dużo bardziej umiarkowany. Kontrowersje wokół nowej linii partii rozwiewał też dr. Csaba Gyüre. Parlamentarzysta przypomniał, iż był jednym z założycieli paramilitarnej Gwardii Węgierskiej (Magyar Garda) w 2006 r. i właśnie dlatego uważa, że powinno zachować się radykalizm treści prezentowanych przez Jobbik, zwłaszcza kiedy partia broni praw Węgrów mieszkających poza granicami kraju.

Janiczak mówił natomiast o pracy samorządowca, podkreślając znaczenie specjalnego programu Jobbiku w tej kwestii. Nowy wiceprzewodniczący Jobbiku i burmistrz Ózd powiedział, że Fidesz zajęty był przede wszystkim obsadzaniem stanowisk swoimi ludźmi, za to dzięki jego posunięciom jako burmistrza zlikwidowano korupcję, odnotowano rekordowo niski poziom przestępczości, a także zmuszono Cyganów do wykonywania robót publicznych. Kolejny mówca, Lajos Kepli, pochwalił nowe cele partii w postaci chęci wygranej w wyborach parlamentarnych w 2018 r. Kepli dodał, że Jobbik różni się od innych ugrupowań, ponieważ jego członków nie łączy chęć zarabiania pieniędzy, ale miłość do kraju, co już samo w sobie można uznać na współczesnej scenie politycznej za radykalizm. Levente Murányi, uczestnik Powstania Węgierskiego z 1956 r. i działacz partii od 2005 r., wezwał do oparcia działań politycznych Jobbiku o wartości zrywu sprzed sześćdziesięciu lat, zwracając uwagę na radykalne działania podejmowane przez ugrupowanie w ostatnich latach. Wiceprzewodniczący Sneider uważa za to, że nacjonaliści muszą udowodnić, iż Fidesz nie różni się niczym od rządzących wcześniej socjalistów, a Jobbik jest jedynym stronnictwem posiadającym program rozwoju obszarów wiejskich.

Toroczkai nazwał za to ugrupowanie ostatnią nadzieją Węgier oraz Europy, podkreślając wieloletnią symbiozę pomiędzy jego młodzieżowym HVIM-em oraz Jobbikiem. Burmistrz Ásotthalom zwrócił uwagę na fakt, iż dopiero niedawno zdecydował się przystąpić do partii, ale jako samorządowiec musi myśleć o interesach swojej lokalnej społeczności. Przywódca ataku na siedzibę państwowej telewizji podczas protestów w 2006 r. dodał, że Jobbik ma przed sobą poważne zadania, stąd „będzie wiązał krawat” jeśli będzie tylko istniała taka potrzeba. Volner także odniósł się do kwestii radykalizmu podkreślając, że partia dzięki niemu osiągnęła wiele sukcesów, lecz obecnie musi przeistoczyć się w ugrupowanie ludowe, aby przekonać do siebie większość węgierskiego społeczeństwa. W podobnym tonie wypowiedział się Kárpát, który twierdzi, iż Węgry potrzebują poważnej zmiany, stąd jeśli będzie trzeba, ugrupowanie powinno mocno walnąć pięścią w stół protestując przeciwko ewentualnym oszustwom ze strony innych partii.

Po kongresie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Vona wyraził zadowolenie z przebiegu i wyników głosowania. Jego zdaniem nowi wiceprzewodniczący Jobbiku będą stanowić solidny zespół świadomy swojej odpowiedzialności i gotowy walczyć o zwycięstwo w kolejnych wyborach.

Źródła: Alfahir.hu  /  Jobbik.com

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s