Front Narodowy zwrócił się do kilkudziesięciu banków

front-national-konferencjaW związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi we Francji, tamtejszy Front Narodowy zwrócił się do kilkudziesięciu instytucji finansowych z kraju i zagranicy, aby pozyskać kredyt na kampanie wyborcze. Partia ma kłopoty z uzyskaniem pożyczki, stąd pod koniec 2014 r. zwracała się już w tej sprawie do rosyjskiego banku.

FN jako partia startująca w wyborach parlamentarnych oraz Marine Le Pen jako kandydatka w wyborach prezydenckich mają spore szanse na sukces, a niemal wszystkie sondaże wskazują, iż przewodnicząca narodowców wejdzie do drugiej tury prezydenckiej elekcji. Władze ugrupowania wyliczyły, że będą potrzebowały odpowiednio 12 mln euro na kampanię prezydencką oraz 15 mln euro na kampanię prezydencką.

Partia zwróciła się już w tej sprawie do blisko 45 banków francuskich i międzynarodowych, podkreślając chęć uzyskania kredytu przede wszystkim w krajowych instytucjach finansowych. Wallerand de Saint-Just, skarbnik Frontu, uważa banki za niezależne grupy mogące udzielać pożyczek według własnego uznania, ale narodowcy jako klienci oczekują wolnej konkurencji w tym sektorze i odwołują się do obywatelskich odczuć francuskich banków. Działacz narodowców zaznaczył, że Le Pen jako Francuzka liczy przede wszystkim na przychylność krajowych banków, ale w razie potrzeby Front gotów jest zwrócić się o kredyt w zagranicznych instytucjach. Le Pen wysłała zresztą list w tej sprawie do Francuskiej Federacji Bankowej.

Poza samą niechęcią do Frontu, problemy z udzieleniem kredytu mają najczęściej wynikać z problemami związanymi z kampanią prezydencką w 2012 r. Do dzisiaj przejrzyście rozliczyć się z finansowaniem tamtego wydarzenia nie może Nicolas Sarkozy, który cztery lata temu i obecnie ma być kandydatem centroprawicy w wyścigu o fotel prezydenta Francji. Sarkozy od lutego objęty jest śledztwem w tej sprawie, które ma wyjaśnić nieprawidłowości m.in. w postaci przekroczenia maksymalnego progu wydatków na kampanię.

Z powodu problemów z uzyskaniem pożyczki w kraju, narodowcy już pod koniec 2014 r. zwrócili się do rosyjskich instytucji finansowych. Partia uzyskała wówczas kredyt w wysokości 9 mln euro.

Źródło: Le Figaro

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s