Serbscy nacjonaliści domagają się nowych wyborów

srs-logoSerbska Partia Radykalna (Srpska radikalna stranka, SRS) wezwała do pilnego przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Serbii. Apel ma związek z decyzją tamtejszej komisji wyborczej, która z powodu nieprawidłowości w wyborach z 24 kwietnia chce powtórzyć głosowanie w kilkunastu okręgach.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych nacjonaliści uzyskali 8,1 proc. głosów, a więc stali się tym samym trzecią siłą polityczną Serbii. Okazuje się jednak, że z powodu fałszerstw wyborczych głosowanie w 15 okręgach ma być powtórzone, stąd ponownie do urn będzie mogło pójść blisko 17 tys. osób. Nieprawidłowości miały dotyczyć m.in. przekazywaniu uprawnionym do głosowania wypełnionych kart wyborczych, które w lokalach były podmieniane na czyste karty. Poza tym w jednym okręgu uprawniona do głosowania była osoba, która w dniu wyborów miałaby… 144 lata.

Stąd lider SRS, Vojislav Šešelj, domaga się przeprowadzenia nowych wyborów parlamentarnych. Nacjonaliści uważają bowiem, że poza fałszerstwami wyborczymi poważnym naruszeniem w kampanii przed głosowaniem był nierówny dostęp wszystkich ugrupowań do mediów, a także niedopuszczenie niektórych partii do wyborów w okręgach obejmujących serbskie enklawy na terytorium Kosowa. Dlatego Zgromadzenie Narodowe nie posiada obecnie legitymacji wyborców i powinno zostać jak najszybciej rozwiązane.

Źródło: SRS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s