Niemieccy nacjonaliści demonstrowali w Święto Pracy

1.05.2016-niemcy-manifaW Święto Pracy niemieccy nacjonaliści demonstrowali w kilku miastach, aby wyrazić nie tylko swój sprzeciw wobec kapitalizmu, ale także wiążącej z się z nim imigracji i jej negatywnych skutków dla rynku pracy.

Największe manifestacje zorganizowała Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands, NPD), której działacze pojawili się na ulicach Berlina, Schwerina, Bochum oraz. W Schwerinie na Placu Wolności pojawiło się blisko 450 osób, które wraz z partyjnymi liderami i gośćmi z zagranicy przeszły ulicami miasta. Szef NPD Frank Franz w swoim wystąpieniu wzywał do walki o niemieckie interesy za pośrednictwem wszystkich dostępnych środków prawnych. Udo Pastörs, lider NPD w tegorocznych wyborach regionalnych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, nazwał swoje ugrupowanie jedyną prawdziwą alternatywą dla Niemiec, natomiast sekretarz paneuropejskiego Sojuszu na rzecz Pokoju i Wolności (Alliance for Peace and Freedom, APF) Stefan Jacobsson nawoływał do umacniania europejskiej współpracy w celu zachowania tożsamości i suwerenności państw narodowych.

Działacze NPD przeszli także ulicami Wurzen, a mniejsze pikiety zorganizowano w Berlinie i Bochum. Wszystkie odbywały się przede wszystkim pod hasłami sprzeciwu wobec kapitalizmu, utożsamianego z masową imigracją i jej negatywnymi skutkami dla niemieckiego rynku pracy. Nacjonaliści opowiadali się również za całkowitym odrzuceniem umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi (porozumienie TTIP), która zagraża europejskiemu rolnictwu i lokalnej demokracji.

W Plauen zjawili się natomiast działacze partii Der III. Weg, Autonomiczni Nacjonaliści oraz kilka innych radykalnych grup, które demonstrowały pod hasłem „Zniszcz kapitalizm! Dla niemieckiego socjalizmu!”. Na manifestacji pojawiło się więc dużo antykapitalistycznych haseł, a demonstranci utworzyli „czarny blok”  oraz rozwinęli flagi z młotem i mieczem. Z powodu protestów towarzyszących manifestacji, policja próbowała ją zatrzymać, co zakończyło się uliczną awanturą.

Źródła: NPD / Blog NRA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s