Le Pen uczcił pamięć Joanny d’Arc

darcJean-Marie Le Pen i jego zwolennicy zorganizowali w Paryżu demonstrację pod pomnikiem Joanny d’Arc, a więc narodowej bohaterki Francji. Manifestacja odbyła się w kontrze do bankietu organizowanego przez Front Narodowy, który z powodu zagrożenia terrorystycznego zrezygnował z organizacji tradycyjnego marszu w Święto Pracy.

Manifestacja zwolenników Le Pena została zorganizowana przez powołany specjalnie do tego celu Comités Jeanne, który zajmował się promocją wydarzenia głównie w sieciach społecznościowych. Pod pomnikiem Joanny d’Arc zebrało się ostatecznie kilkaset osób, w tym również Bruno Gollnisch, europoseł Frontu Narodowego i oddany współpracownik założyciela tego ugrupowania.

Głównym punktem programu było przemówienie Le Pena, który podziękował francuskim pracownikom i wszystkim zgromadzonym za przybycie pod pomnik bohaterki narodowej i świętej Kościoła katolickiego. Założyciel FN-u podkreślił, że tradycyjna manifestacja narodowców w Święto Pracy odbywa się już 28 lat, lecz w tym roku z powodu zagrożenia ze strony islamskich ekstremistów władze Frontu zrezygnowały z demonstracji. Według Le Pena, prawdziwą przyczyną jest jednak polityka kierownictwa partii, które w ramach walki z „demonizacją” ugrupowania rezygnują z tradycyjnego przekazu narodowców. Według europosła podobne próby są jednak „najgorszym samobójczym szaleństwem”, ponieważ Front jest demonizowany przez przeciwników politycznych, zwłaszcza przez media i działaczy związanych z partią komunistyczną oraz współpracujących z nimi socjalistów i konserwatystów.

Dla Le Pena złagodzenie partyjnej retoryki i stanie się przez Front prawym skrzydłem konserwatywnych Republikanów Nicolasa Sarkozy’ego będzie końcem nadziei na jakąkolwiek odnowę Francji. Założyciel FN zwrócił uwagę, że obecna strategia ugrupowania doprowadziła do jego faktycznej porażki w wyborach regionalnych, która została spowodowana przez powstanie wspólnego frontu Partii Socjalistycznej oraz Republikanów. Do podobnych przypadków dojdzie w przyszłości, stąd zdaniem Le Pena dla Frontu istnieje tylko jedna droga, a więc stanie w opozycji do systemu i masowa mobilizacja przeciwników obecnego porządku politycznego. Poza tym partia musi powrócić do swojej jedności, jednak według Le Pena obecne władze Frontu nie wykonały żadnego pojednawczego gestu względem jego środowiska, stąd Marine Le Pen w 2017 r. poniesie porażkę w wyborach prezydenckich i to prawdopodobnie jeszcze w ich pierwszej turze.

Le Pen nawiązując natomiast to dziedzictwa Joanny d’Arc stwierdził, że od czasu jej śmierci we Francji wprowadzono ustawodawstwo walczące z tradycyjną rodziną, natomiast poświęcenie jakim wykazała się d’Arc, wskazuje na prawdziwe fundamenty francuskiej tożsamości zagrożonej przez islamskich radykałów. Le Pen podkreślił jednak, iż 1 maja jest również świętem robotników, chłopów, urzędników, przedsiębiorców, menadżerów, a także emerytów. Stąd warto pamiętać, że Francja mimo ostatnich poprawiających się  wskaźników gospodarczych dalej jest pogrążona w stagnacji, bezrobocie jest dużo większe niż w oficjalnych statystykach, natomiast w ciągu ostatnich 20 lat zlikwidowano prawie 1,5 mln miejsc pracy w przemyśle. Jeśli doliczyć do tego spadek jakości szkolnictwa i masową imigracją, zdaniem Le Pena przyszłość kraju rysuje się w ciemnych barwach.

Z tego powodu Le Pen zachęcił do mobilizacji patriotycznej części społeczeństwa zmęczonego rządami prawicy i lewicy, aby w 2017 r. w wyborach zwyciężyły siły narodowe. Założyciel FN wezwał jednocześnie do budowy struktur  Comités Jeanne.

Źródło: Blog Jean-Marie Le Pena

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s