Le Pen chce proporcjonalnego systemu wyborczego

lepen-elizejskieSzefowa francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen twierdzi, że prezydent François Hollande w związku z kryzysem tamtejszej demokracji powinien zaproponować zmiany w prawie wyborczym. Miałyby one polegać na powrocie do proporcjonalnego systemu wyborczego i rezygnacji z obecnego kształtu jednomandatowych okręgów wyborczych.

Dziennik „Le Figaro” pisze, że mimo dobrych sondaży Le Pen nie ma większych szans na zwycięstwo w wyborach prezydenckich, ponieważ nie jest w stanie przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców, a w drugiej turze głosowania socjaliści i centroprawica zjednoczą się przeciwko kandydatce Frontu. Dlatego też ugrupowanie skupia się na wyborach parlamentarnych, które odbędą się w 2017 r., chcąc zwiększyć liczbę swoich przedstawicieli w Zgromadzeniu Narodowym, bowiem teraz FN ma w nim tylko dwóch parlamentarzystów.

Dlatego też Le Pen na swoim blogu napisała, że prezydent Hollande w czwartkowym wystąpieniu telewizyjnym ma szansę przedstawić konkretne rozwiązania dla kraju na koniec swojej kadencji. Szefowa FN przewiduje, że nie należy spodziewać się jednak reorientacji polityki europejskiej czy imigracyjnej, stąd urzędujący prezydent mógłby przynajmniej włączyć się w rozwiązanie kryzysu demokracji we Francji. Ma on być, zdaniem narodowców, związany z brakiem przełożenia poglądów społecznych na realną politykę, ponieważ Francuzi zaczęli uważać, iż decyzje są i tak podejmowane ponad ich głowami w Brukseli.

Stąd w ramach świeżego powiewu w demokracji, FN chce, aby Hollande zaproponował przywrócenie prawdziwego proporcjonalnego systemu w wyborach do parlamentu, który zastąpiłby obecny system jednomandatowych okręgów wyborczych. Obecny kształt prawa wyborczego został bowiem ustalony w latach 80. XX w. i był odpowiedzią na sukcesy wyborcze narodowców.

Źródło: Le Figaro

1 thought on “Le Pen chce proporcjonalnego systemu wyborczego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s