Trybunał w Hadze uniewinnił Vojislava Šešelja

seselj-srs-wiecMiędzynarodowy Trybunał Karny ds. byłej Jugosławii uniewinnił Vojislava Šešelja od wszystkich stawianych mu zarzutów. Lider Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka, SRS) był oskarżany o udział w zbrodniach ludobójstwa w trakcie konfliktu na Bałkanach w latach 1991-1993.

Haski sąd postawił Šešeljowi dziewięć zarzutów dotyczących zbrodni przeciwko ludzkości, morderstw, prześladowań, tortur, wypędzeń oraz naruszenia obyczajów wojennych w latach 1991-1993 na terenie Bośni, Chorwacji oraz prowincji Wojwodina w północnej Serbii. Sędziowie uznali ostatecznie, że lider serbskich nacjonalistów nie odpowiada za żadne przestępstwa, ponieważ nie był on przywódcą wojskowym, natomiast propagowanie nacjonalistycznej idei „Wielkiej Serbii” nie jest naruszeniem obowiązującego prawa międzynarodowego. Na potwierdzenie pozostałych oskarżeń nie było natomiast odpowiednich dowodów.

Sam Šešelj w trakcie konferencji prasowej po ogłoszeniu wyroku powiedział, że w Trybunale znaleźli się dwaj uczciwi sędziowie z Francji i Senegalu, którzy postanowili uwolnić go od absurdalnych zarzutów. Jednocześnie wyraził on ubolewanie, że podobnego szczęścia nie mieli inni oskarżeni Serbowie, w tym skazany przed tygodniem Radovan Karadżić. Przewodniczący SRS zaznaczył, iż przez cały proces jego nastawienie do Trybunału nie zmieniło się, bowiem uważał go wciąż za antyserbską instytucję, odpierając fałszywe dowody i oskarżenia. Šešelj chce obecnie domagać się więc odszkodowania w wysokości kilkunastu milionów euro za czas spędzony w haskim areszcie.

Šešelj został aresztowany w 2003 r. i spędził w haskim areszcie blisko jedenaście lat, a więc najwięcej ze wszystkich oskarżonych. W listopadzie 2014 r. został on zwolniony z powodu złego stanu zdrowia, stąd nie był obecny podczas ogłaszania wyroku. Obecnie lider nacjonalistów prowadzi kampanię wyborczą przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi.

Źródło: Balkaninsight.com / SRS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s