Serbscy radykałowie demonstrują przeciwko rządowi prawicy

srs-belgrad-24.03.2016Kilkadziesiąt tysięcy osób pojawiło się na ulicach Belgradu, aby na wezwanie nacjonalistów z Serbskiej Partii Radykalnej (Srpska radikalna stranka) zamanifestować swój sprzeciw wobec polityki prawicowego rządu Aleksandara Vucića, zaś demonstracja zbiegła się z ogłoszeniem wyroku Trybunału w Hadze wobec Radovana Karadżicia. Radykałowie w następnych dniach zorganizowali podobne akcje w innych miastach Serbii.

24 marca na Placu Republiki w Belgradzie zebrało się od 30 do 50 tys. osób, które pojawiły się na ulicach serbskiej stolicy na wezwanie działaczy SRS i lidera partii, Vojislava Šešelja. Głównym tematem demonstracji był ogłoszony tego samego dnia wyrok na Karadżiciu, a także dotychczasowa polityka prawicowego rządu Aleksandara Vucicia i jego Serbskiej Partii Postępu (Srpska napredna stranka, SNS), który jest oskarżany przez nacjonalistów o antyserbską działalność i niszczenie suwerenności kraju. Po manifestacji radykałowie narzekali przede wszystkim na kłamstwa dotyczące ich akcji, pojawiające się w prorządowych mediach.

Nacjonaliści w kolejnych dniach zorganizowali podobne manifestacje w innych częściach kraju. W mieście Pirot na południowym wschodzie kraju Šešelj przedstawił program gospodarczy SRS, dodając przy tym, że jego partia jest jedynym stronnictwem politycznym, które w swojej historii zawsze mówił Serbom prawdę, a także zwracało uwagę na niebezpieczne działania ze strony kolejnych reżimów. Wiec w Pirocie zgromadził kilka tys. osób.

Pięć tys. uczestników zgromadził natomiast wiec w Somborze, znajdującym się przy granicy serbsko-chorwackiej, który odbył się w poniedziałek (28.03). Šešelj w swoim przemówieniu podkreślił, że obecny rząd umie jedynie sprzedawać swój przekaz w kontrolowanej przez siebie telewizji, tymczasem rządy SNS doprowadziły Serbię na skraj bankructwa. Wyjściem z sytuacji obecnego kryzysu gospodarczego ma być natomiast ściślejsza integracja z Rosją.

Źródło: Serbska Partia Radykalna 1 / 2 / 3

1 thought on “Serbscy radykałowie demonstrują przeciwko rządowi prawicy

  1. Pingback: Pekok Antylichwiarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s