Interes Flamandzki chce trójstopniowej walki z terroryzmem

vb-wieniecPolitycy Interesu Flamandzkiego (Vlaams Belang) złożyli wieniec przy stacji metra Maelbeek w Brukseli, gdzie we wtorek dokonano zamachu terrorystycznego. Partia uważa, że konieczne jest wdrożenie przez władze Belgii trójstopniowego planu walki z terroryzmem.

Przewodniczący VB Tom Van Grieken po złożeniu kwiatów powiedział, że obecny czas jest odpowiedni na chwilę refleksji, jednak sama solidarność w tej kwestii nie wystarczy. Władze Belgii powinny bowiem rozpocząć pracę nad trójstopniowym programem walki z zagrożeniem terrorystycznym. Zwłaszcza, że główni sprawcy ataków w Brukseli byli już wcześniej skazywani za dokonywanie pospolitych przestępstw.

Flamandzcy nacjonaliści uważają, że wspomniany plan powinien obejmować prowadzenie aktywnej polityki ochrony belgijskich granic, stosowanie aresztu prewencyjnego wobec radykalnych muzułmanów, a także zniesienie tzw. „Prawa Lejeune”. To ostatnie zostało wprowadzone przez ministerstwo sprawiedliwości w 1988 r. i zakłada możliwość warunkowego zwolnienia osób zatrzymanych za przestępstwa, jeśli sprawują się oni dobrze i widać u nich możliwość resocjalizacji. Właśnie dzięki tym przepisom na wolności znaleźli się niektórzy z zamachowców, skazani wcześniej m.in. za kradzieże, napad na kantor czy otworzenie ognia do policjantów.

Van Grieken podkreślił, iż sama reforma „Prawa Lejeune” z 2011 r. nie wystarczyła, a politycy wyrażający obecnie ubolewanie z powodu zamachów są cynikami, bowiem ich działania doprowadziły do brukselskich ataków.

Źródło: Interes Flamandzki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s