Pochód za niezależną Słowacją w Nitrze

marsz-samostatne-slovensko-2016Słowaccy nacjonaliści zorganizowali tradycyjny Pochód za niezależną Słowacją, który po raz pierwszy w swojej historii przeszedł ulicami Nitry na północny wschód od Bratysławy. Manifestacja jak zwykle uczciła rocznicę powstania Republiki Słowackiej w 1939 roku.

Demonstracja zorganizowana przez Wspólnotę Słowacką (Slovenská pospolitosť) nie odbyła się w Nitrze przypadkowo, bowiem miasto jest obecnie siedzibą organizacji, a także w miejscowym zamku pochowany jest ks. Jozef Tiso, czyli słowacki prezydent w latach 1939-1945.

W manifestacji poza działaczami i sympatykami SP wzięli udział przedstawiciele Węgierskiego Frontu Narodowego (Magyar Nemzeti Arcvonal), ruchu Pax Hungarica oraz aktywiści Autonomicznych Nacjonalistów z Czech. Na Placu Świętopełka na nacjonalistów czekała grupa „antyfaszystów”, która rozwinęła transparent z przekreśloną swastyką oraz puszczała muzykę z głośników. Organizatorzy w swojej relacji podziękowali zresztą własnym przeciwnikom, bowiem z powodu muzyki spora część postronnych osób zainteresowała się wydarzeniem, wysłuchując i potem oklaskując wystąpienia nacjonalistycznych aktywistów.

Jozef Repka z AN Czech w swoim przemówieniu przedstawił obecną sytuację polityczną swojego kraju, natomiast János Lantos z Węgier stwierdził, że Węgrzy i Słowacy nie są wrogami, lecz powinni walczyć wspólnie o wyzwolenie narodów. Lider SP Jakub Hromoslav Škrabák wytłumaczył dlaczego obecna Słowacja nie jest niezależna, krytykując dodatkowo część pozostałych nacjonalistów, iż zrezygnowali oni z upamiętniania powstania Republiki Słowackiej na rzecz mandatów parlamentarnych. Podkreślił również konieczność wspólnej walki narodów z imperializmami rosyjskim i amerykańskim, które odpowiadają za większość konfliktów zbrojnych.

Następnie nacjonaliści przeszli ulicami Nitry skandując hasła nawiązujące do obecnej sytuacji Europy i Słowacji.

Źródło: Slovenská pospolitosť

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s