Jobbik obchodził węgierskie Święto Narodowe

jobbik-15.03.2016Mimo niesprzyjającej pogody na tradycyjnym wiecu Jobbiku z okazji rocznicy Powstania Węgierskiego z 1848 roku pojawiło się kilkaset osób. Politycy ugrupowania podkreślali, że Węgrzy powinni na nowo walczyć z obcą dominacją, tym razem związaną z polityką imigracyjną i obecnym kształtem Unii Europejskiej.

Przewodniczący Jobbiku w Budapeszcie János Stummer otworzył manifestację, przypominając znaczenie bojowników i rewolucjonistów z połowy XIX w., którzy walczyli o niezależność Węgier od monarchii Habsburgów. Dzięki ich bezwzględnej miłości i wierności wobec ojczyzny Węgrzy mieszkają obecnie we własnym kraju i mogą rozmawiać ze sobą w ojczystym języku. Stummer dodał, że sam wychowuje swoje dzieci w patriotycznym duchu, zaś drobne kłótnie w historii narodu węgierskiego nie powinny przysłonić celu, jakim powinna być zmiana władzy podczas wyborów parlamentarnych w 2018 r.

jobbik-15.03.2016-3

Burmistrz Ásotthalom László Toroczkai podkreślił, że przodkowie obecnych Węgrów w 1848 r. wykazali się poświęceniem w bardzo trudnej sytuacji, co powtórzyli następnie podczas rewolucji z 1956 r., a także przypomnieli w 2006 r. podczas protestów przeciwko socjalistyczno-liberalnym władzom. Największym wyzwaniem jest natomiast obecnie kryzys imigracyjny spowodowany polityką niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Toroczkai przypomniał jednocześnie, że był pierwszą osobą postulującą budowę muru na granicy węgiersko-serbskiej, jednak sam płot jest bezskuteczną linią obrony jeśli jednocześnie Bruksela chce niszczyć europejskie narody, poprzez obowiązkowe kwoty uchodźców dla członków Unii Europejskiej.

Szefowa parlamentarnej komisji kultury i edukacji Dóra Dúró naświetliła rolę młodzieży w wydarzeniach z marca 1848 r. Wyraziła przy tym smutek z powodu aktualnej sytuacji młodych ludzi na Węgrzech, którzy są zmuszeni wyjeżdżać do pracy w innych państwach, natomiast rząd w tym samym czasie nie robi nic konkretnego w celu powstrzymania napływu imigrantów do kraju. W przeciwieństwie do rządzącego Fideszu Jobbik widzi natomiast Węgrów jako jedną rodzinę w rejonie Basenu Karpackiego. Według Dúró rządząca centroprawica prowadzi obecnie narodowe konsultacje, jednak to nacjonaliści prowadzą rzeczywisty dialog ze społeczeństwem, aby poznać problemy narodu i przygotować dla niego konkretne rozwiązania.

jobbik-15.03.2016-2

Przewodniczący partii Gábor Vona zacytował natomiast dwa zdania z wiersza Sándora Petőfiego, węgierskiego poety narodowego i uczestnika wydarzeń z XIX w. obrazujące jego zdaniem obecną politykę rządzących. Vona podkreślił, iż każda z rewolucji na Węgrzech przynosiła swoje owoce, zaś w tym roku przypadnie okrągła rocznica wystąpień z 1956 r., która powinna zostać godnie uczczona. Dodatkowo lider Jobbiku przypomniał, iż powstanie 1848 r. i przygotowanie ówczesnych reform politycznych było możliwe dzięki wielkiej debacie w kraju, ożywieniu życia politycznego i aktywności intelektualistów. Podobnie jak w XIX w., również i obecnie potrzebna jest walka o węgierską wolność. Szef nacjonalistów zapowiedział również przeprowadzenie w najbliższym czasie szeroko zakrojonej kampanii antykorupcyjnej.

jobbik-15.03.2016-4

Źródło: Alfahir.hu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s