Litewscy nacjonaliści uczcili odzyskanie niepodległości

ltjs-11.03.2016Z okazji kolejnej rocznicy podpisania Aktu Przywrócenia Państwa Litewskiego z 11 marca 1990 r., nacjonaliści z Litewskiego Związku Młodzieży Narodowej (Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos) zorganizowali tradycyjną demonstrację ulicami Wilna.

Manifestacja jak co roku przebiegała tą samą trasą, a więc jej uczestnicy przeszli z Placu Katedralnego, aleją Giedymina do Placu Niepodległości znajdującego się pod siedzibą litewskiego parlamentu. W trakcie samego przemarszu wznoszono okolicznościowe okrzyki, zaś w całej akcji brali udział przedstawiciele ugrupowań nacjonalistycznych z Estonii, Łotwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Podczas przemówień Raivis Dzintars, współprzewodniczący łotewskiego Zjednoczenia Narodowego (Nacionālā apvienība), mówił o dumie jaką dla każdego narodu jest jego wybicie się na niepodległość, która w przypadku państw bałtyckich przyszła po długiej i krwawej okupacji przez Związek Radziecki. Łotewski nacjonalista podkreślił, że narody litewski, estoński i łotewski były związane łańcuchami, lecz obecnie chcą być na wieki wieków panami we własnych państwach.

W manifestacji według organizatorów uczestniczyło ponad półtora tysiąca osób, a po jej zakończeniu w jednym z lokali odbył się koncert nacjonalistycznych kapeli rockowych.

Źródło: Alkas.lt

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s